19 Eylül 2019, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Alevilerden Tepki Var!Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Gezi ve Okmeydanı olaylarında Alevilerin ön plana çıkarılmasını değerlendirirken ,”Çözüm süreciyle Kürt sorunu çözülüyor ama yeni bir olay gerekiyor. Yeni boşluğu Alevilerle doldurmaya çalışıyorlar” dedi.

"MASKELİLER ALEVİ DEĞİL"

Star’a konuşan Altun, Alevi gençlerin Gezi, Maltepe ve Okmeydanı gösterilerinde ön saflarda yer almasının asıl sebebinin üniversiteli işsizlik olduğunu ifade etti.

Altun, “Alevi ailelerin çocukları okuyor. Şimdi her ailede, iki üç tane işsiz genç var. Eylem olunca da katılıyorlar. Gezi ve Okmeydanı’nda Alevi gençleri var ama ortalığı yakıp yıkan, güvenlik güçlerine saldıranlar hepsi maskeli insanlar. Maskeli insanların kim olduğu belirsiz. Onlar Alevi değil” diye konuştu.

Devletin cumhuriyettin ilk yıllarından itibaren Alevilere yönelik devlet memuru yapmama politikası olduğunu, bunun 12 yıllık AK Parti iktidarında zayıflasa da tamamen ortadan kalkmadığını savunan Altun, şöyle dedi: Hassasiyetleri kaşıyorlar “Bu gençler devlet tarafından eğitim ve yeterlilikleri tam olduğu halde işe alınmıyorsa, o zaman Alevi oldukları için bu haktan yararlanamadıklarını düşünerek, çözüm süreciyle birlikte çözülmeye başlayan Kürt sorunundan rahatsız olan çevrelerin oyun alanı haline geliyorlar. Onlar, Alevilerin hassasiyetlerini kaşıyarak ya da sokak eylemlerinde önlerde bulundurarak kendilerine alan açmaya çalışıyorlar.”

Erdoğan’ın Alevi sorunlarının çözümünde en çok çalışan Başbakan olduğunu ama anayasal sorunlar ve CHP’nin tıkayıcı politikası nedeniyle sonuca ulaşılamadığını ifade eden Altun, şöyle konuştu: “Sistemden beslenen statüko, Alevi sorununun çözülmesini istemiyor. CHP, Tekke ve Zaviyeler Kanunu’nu kaldırmayı planlayan AK Parti’ye karşı çıktı. Şapka Kanunu rezil şekilde duruyor. MHP’de bir tek Alevi yok. Onlarla çatı aday konusunu görüşüyor. Aleviler bu olaya nasıl bakar hiç düşünmüyor. Alevilerin oy vereceğini sanmıyorum. CHP biraz Okmeydanı ile ilgilensin. Oradaki insanları maskelilerle karıştırmamak lazım.”

Erdoğan en duyarlı Başbakan CHP’de Alevi sorununu düşünen bir milletvekili olmadığını savunan Savunan Altun, CHP İstanbul Miletvekili Sabahat Akkiraz’ı eleştirdi. Altun, şöyle dedi:

Akkiraz, iki türkü söylemekten başka ne yapmış? Hangi Alevi sorununa eğilmiş. Bunları yapmadan Alevi meselesini çözüm süreciyle birlikte kaşıyanlara karşı çıkamazsınız. Bizim sorunumuz sistemle, Başbakan ile değil. Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde Alevi sorunlarına en duyarlı başbakan oldu. Ama sorunu kaşımaya çalışıyorlar.”

04 Haziran 2014
Etiket; fermani altun, okmeydanı alevi tepkisi Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
112 ekibine silahlı tehdit
Şiddeti 7,0
Başörtülü genç kıza saldırı
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
Seri katil Buca'da görüldü
Patron olayım derken, paranızdan olmayın
İzmir'de korsan otoparkçılara hapis istemi
'Medya kriz planı' hazırlanmalı
Direnişten anladıkları masumları öldürmek
"Bunu yapan insan olamaz!"
İzmir'de üniversite bahçesine bomba atıldı
İzmir'de konsomatris operasyonu
O bildiriye imza atan hocaya destek yok
İzmir Metro'da faciadan dönüldü
Buca zabıtasından 'pazar' mesaisi
İzmir'de terör operasyonu
İzmir'de terör operasyonu
İzmir'de askeri araç kaza yaptı, 12 yaralı var
İTO da "kardeşlik" yürüyüşüne katılacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir