17 Ekim 2019, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Daha 23 yaşında ama... 

Genç yaşına rağmen 4 yabancı dil birden öğrenmeyi başaran üniversite öğrencisi Desire Eylül Cannon (23), 2 diplomanın da sahibi olmaya hazırlanıyor. Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak girdiği Yaşar Üniversitesi’nde Mütercim Tercümanlık ve Psikoloji Bölümlerinde de eğitim almaya hak kazanan başarılı öğrenci, yabancı dile olan büyük yeteneğini ise Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “Genç Çevirmenler Yarışması’nda” 3’üncü olarak gösterdi. Babası ABD’li, annesi ise Türk olan Desire Eylül Cannon en büyük hedefinin Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Parlamentosu gibi bir Avrupa Birliği kurumunda çalışmak olduğunu söyledi.  

LABORATUVARDAN KORKTU HUKUKÇU OLDU

Ana dili Türkçe olan ve İngilizceyi 8 yaşında ailesinden, Fransızcayı birinci olarak bitirdiği Saint Joseph Lisesi’nde, İtalyancayı yabancı dil kursunda, Portekizceyi ise Yaşar Üniversitesi’nde öğrenen Desire Cannon ilk üniversite tercihini Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden yana kullandı. Ancak laboratuvar ortamında kendisini oldukça kötü hissettiği için yeniden üniversite sınavına girmeye karar veren Cannon, 4 yıl önce Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Hukuk Fakültesi’ndeki ilk yılında akademik başarı bursunun yanı sıra başka bir bölümde de ikinci diploma hakkı sağlayan çift ana dal programından yararlanan başarılı genç, tercihini Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden yana kullandı. Bununla da yetinmeyerek Psikoloji Bölümü’nde yan ana dal eğitimi alan Cannon böylece toplamda 100’ün üzerinde ders vererek önümüzdeki yıl 2 lisans diploması ve 1 lisans sertifikasının sahibi olacağını söyledi.

ÖDÜLÜNÜ BAKAN’IN ELİNDEN ALACAK

Geçtiğimiz günlerde ise üniversitelerin mütercim-tercümanlık ve çeviri bilim bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin Türkiye’nin AB’ye katılım sürecine ilişkin olarak farkındalıklarını arttırmak ve bu alanda ihtiyaç duyulacak çevirmenlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen 5’inci Genç Çevirmenler Yarışması’na katılan Desire Cannon, İngilizce dalında 3’üncü olarak büyük bir başarı gösterdi. 26 üniversiteden 52’si İngilizce, 24’ü Almanca, 15’i Fransızca dillerinde olmak üzere toplam 91 öğrencinin katılımının sağlandığı yarışmaya Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü Öğretim Görevlisi Aslı Selcen Aslan’ın koordinatörlüğünde hazırlanan başarılı genç plaketini AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın elinden alacak. Aynı zamanda İzmir Çeviri Öğrencileri Platformu Yönetim Kurulu Üyesi ve Yaşar Üniversitesi Çeviri Topluluğu Başkanı olan Cannon, “Küçük yaşlardan itibaren yabancı dile olan yeteneğim dikkat çekiyordu. Bu nedenle Hukuk Bölümünün yanı sıra Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencisi olmak istedim. Psikoloji Bölümünü ise suçlu psikolojisi konusunda bilgi sahibi olmak istediğim için seçtim. Amacım eğitimini aldığım tüm bu bölümleri bir alanda değerlendirebilmek. En büyük hedefim ise Avrupa Birliği kurumlarının birinde görev alabilmek” dedi.    

ON PARMAĞINDA ON MARİFET

Derslerinde gösterdiği başarıları sosyal etkinliklerde de yansıtabilen Cannon amatör olarak Latin dansı ve tiyatroyla da ilgileniyor. Tiyatro Topluluğu Başkan Yardımcısı olan başarılı genç üniversitenin tiyatro gösterilerinde   görev alıyor.

 

18 Mart 2015
Etiket; Desire Eylül Cannon, yaşar üniversitesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Sihiri değnek değiller
Herkes farkında olsun
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
Hasta çocuklar için boyadılar
52 öğrenciden 7 bin 100 öğrenciye
I'm an Albatroaz'a imza atan Türk
Lufthansa'ya bavul tasarladı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Fotojenik olmanın sırları var
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir