3 Mart 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Antik Kentte Maden Rahatsızlığı 
MUĞLA'nın Milas ilçesinde yer alan Zeus Labrandos'un kutsal alanı olan Labranda Antik Kenti'nde 2014 yılı kazı çalışmaları başladı. Bölgedeki maden şirketlerinin dinamitle çalışma yapmasının antik kentten duyulduğunu belirten Kazı Heyeti Sorumlusu Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü'nde görevli Dr. Olivier Henry, "Kazı alanının hemen yanı başından geçen ağır tonajlı araçlar buralara zarar veriyor. Çünkü burası birinci derecede sit alanı" dedi.

Milas'ta bulunan Labranda Antik Kenti'nde 1948'den bu yana İsveçli Arkeolog Prof. Dr. Lars Karlsson'un başkanlığında sürdürülen kazı çalışmaları bu yıl Milas Müze Müdürlüğü'nce yürütülüyor. Kazı heyeti sorumlusu Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü'nde görevli Dr. Olivier Can Henry, 1 Temmuz'da başlayan kazı çalışmalarının 30 Ağustos'ta sona ereceğini belirtti. Kazı Heyeti Sorumlusu Henry, "Labranda kazısı 1948'de başladı. Günümüze kadar devam etti. Bu yıl ki çalışmalar Milas Müze Müdürlüğü Başkanlığı'nda yaklaşık 2 ay sürecek. Kazı çalışmalarımıza Kolombiya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Yunanistan, İngiltere, Romanya, Bulgaristan, Slovakya, Hindistan, İsveç ve Türkiye'den hem arkeologlar hem de öğrenciler katılıyor. Çalışmalarımızda yaklaşık 50 kişi görev alacak" dedi.

ANTİK YOL MADEN ŞİRKETLERİ YÜZÜNDEN YOK OLMUŞ

Kazı çalışmalarının 6 ayrı noktada sürdürüleceğini ifade eden Henry, "Labranda Antik Kenti'nde ilk kez karşımıza çıkan milattan önce 4'üncü yüzyıla ait olduğunu düşündüğümüz anıt çeşmede ağırlıklı olarak çalışmalarımız olacak. Daha sonra yine bölge içerisinde yer alan Roma dönemine ait hamamda kazı başlatılacak. Kazı dışında antik kentte genel bir çevre düzenlemesi ve çevre temizliği yapılacak. Restorasyon çalışmalarımız da olacak" diye konuştu. Labranda Antik Kenti'nin bulunduğu bölgede 4 ayrı şirkete ait maden ocaklarının bulunduğunu belirten Henry, "Bu şirketlerden yalnızca birisi bizlere kazılarımızda da yardımcı oluyor ve bizlerle iletişim sağlıyor. Sürekli iletişim içerisinde olduğumuz için de kazılarımızda yardımcı olan şirkete ait araçların geçişi antik kente yakın olmuyor. Bu şirketin dışındakilerle bir diyalogumuz yok. Kazı alanının hemen yanı başından geçen ağır tonajlı araçlar buralara zarar veriyor. Çünkü burası birinci derecede sit alanı. Milas'tan Labranda'ya kadar uzanan bir antik yol var burada. Labranda Antik Kenti'nden Milas'a doğru ilerleyen yolun ikinci kilometresinde bir ay önce 30 metrelik antik yol kayıp olmuş. Bir şirket o alanda depolama yapmış. Hiçbir kurumdan da izin almamışlar. Bu durum bizleri rahatsız ediyor" dedi.

"DİNAMİTLE PATLATMA YAPILIYOR"

Ağır tonajlı araçların geçişi sırasında yoldan ve araçlardan çevreye yoğun toz yayıldığını dile getiren Henry, "Araçlar toz halinde olan feldspat madeni taşıyorlar. Bu tozu sabahtan akşama kadar burada yutuyoruz. Ayrıca antik kentin önünden hızlı geçen ağır tonajlı kamyonlar nedeniyle bölgede sarsılmalar meydana geliyor. Bunun yanı sıra antik kentin arkasında yer alan taş ocağında ise dinamitle patlatmalar yapılıyor. Bu patlatmaları biz burada duyuyor ve hissediyoruz" diye konuştu. Geçen yıl, Milas'tan Labranda'ya kadar olan kutsal yolla ilgili olarak çevre düzenlemesi yapılması yönünde ODTÜ tarafından bir mastır tezi hazırlandığını ifade eden Henry, "hazırlanan tezden yola çıkarak, antik yol ile ilgili olarak Milas ve Muğla'daki yerel yöneticilerle bir araya gelerek antik yolun korunması ve maden ocaklarıyla ilgili neler yapılabileceğini görüşeceğiz. Biz kavga etmek istemiyoruz. Hem şirketler hem de bizim için çözüm bulmamız lazım" dedi.

12 Temmuz 2014
Etiket; Muğla, Milas, Labranda Antik Kenti, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
Saklı Kent'te Sel Altına Gizlendi
Aralıkta Meyve Veren Ağaç
Seda Kaya tek aday
Selçuk Efes Spor dönüyor
Kılıçdaroğlu: YPG terör örgütü değil
'Erdoğan ile Esad kebap yerken, biz işkence altındaydık'
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
İZMİR'E MEGA PROJE
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
 
+ Çok okunan haberler
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir