26 Haziran 2022, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

'Belgesel Film Yarışması' iptal edildi



Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde sansür tartışmasının ardından festivaldeki 11 filmin yönetmeni belgesellerini geri çekti. Belgeselcilerin filmlerini çekmesinin ardından “Ulusal Belgesel Film Yarışması” kategorisinin iptal edildiği açıklandı.

Açıklamada, “Bizim, festivalin yapılabilmesine dair beklentilerimiz gerçek anlamda festival yönetimince karşılığını bulmamıştır. Yapılan son açıklamanın da meselenin özünü çözmeye dair olmadığını büyük bir hayal kırıklığı ile karşıladık” denildi.

Festival bünyesindeki Ulusal Belgesel Film Yarışması seçkisinde yer alan 15 filmden 13’ünün çekilmesi talebinde bulunması nedeniyle “Ulusal Belgesel Film Yarışması”nın iptal edildiği bildirildi.

Açıklama şöyle:

“Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ön-jürisi tarafından yarışma bölümüne seçilen belgesel filmlerimizin TCK’ya göre değerlendirilmiş olması ve ardından bir arkadaşımızın filminin sansür mekanizmasına takılarak yarışma dışı bırakılmasıyla başlayan kriz, festival yönetimince son ana dek sorumluluk üstlenmeyen ve polemiklere sebebiyet veren bir tarz ile yönetilmiştir.

“En başından beri asıl meselenin filmlerimizin TCK maddelerine göre değerlendirilmesi, sansürün meşrulaştırılması sorunu olduğunu söylememize rağmen, sinema dünyasını bölen, spekülasyonların ve manipülasyonların etkin olduğu bir tartışma ortamı yaratılmıştır.

“Bizim, festivalin yapılabilmesine dair beklentilerimiz gerçek anlamda festival yönetimince karşılığını bulmamıştır. Yapılan son açıklamanın da meselenin özünü çözmeye dair olmadığını büyük bir hayal kırıklığı ile karşıladık.

“Festival yönetiminin TCK uygulamalarına dair net bir özeleştiri vermemesi, bizim açımızdan, gelecekte yapılacak olan festivallerde de filmlerimizin bu maddelere göre müdahale görebileceği anlamına geliyor.

“Festivale sayılı günler kala sorunun doğru anlaşılması ve çözülmesi yönündeki umudumuzu yitirmiş olmanın üzüntüsü içerisindeyiz.

“Festivalin gerçekleşmesini çok önemli buluyoruz fakat filmlerimizin sansür mekanizmaları yaratılarak değerlendirilmemesini ve sanatsal özgürlüğün güvence altına alınmasını her şeyden daha çok önemsiyoruz.

“Aşağıda imzası olan, Ulusal Belgesel Yarışma bölümünde yer alan yönetmen ve yapımcılar olarak filmlerimizi festivalden çektiğimizi üzülerek bildiriyoruz.

Filmleri çeken yönetmenler şöyle:

Albina Özden, Ayris Alptekin, Fehime Seven, Nazlı Bulum, Sefa Tokgöz – Ben Bir Slogan Buldum Anem Benim Yanımda

Devrim Akkaya, Cem Doruk – Diyar

Yasin Semiz – Eymir Neden Paylaşılamadı?

Zeynel Koç, Cenk Örtülü – Kêl / O İklimde Kalırdı Acılar

Emel Çelebi – Külkedisi Değiliz

Cem Kaya – Motör

Ender Yeşildağ – Sessiz Çığlık

Güliz Sağlam, İlker Berke – Tepecik Hayal Okulu

Ahmet Yurtkul – Uzak

Reyan Tuvi – Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek

Deniz Yeşil – Yollara Düştük

Ne olmuştu?

Cuma günü başlayacak festivalde Reyan Tuvi’nin ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ adlı belgeseli, ön jürinin kararına rağmen festival yönetimi tarafından TCK’ya aykırı bölümler içerdiği gerekçesiyle programdan çıkarılmıştı. 5 Ekim’de filmin yönetmeni Reyan Tuvi, filmin İngilizce altyazısındaki bir küfür çevirisini kaldırmasıyla sorunun çözüldüğünü açıklamıştı.

Jüri başkanı Can Candan’ı ardından 10 jüri üyesi daha istifa etmiş 13 yönetmen Festival Komitesi’nden özür ve özeleştiri metni sunulmadığı takdirde yarışmadan çekileceklerini açıklamıştı.

Ulusal Yarışma ana jürisinden Belmin Söylemez’in de aralarında yer aldığı 10 jüri üyesi istifa açıklamasında yönetmenin yanında olduklarını ancak festivalin, TCK’yı referans alan tutumunu sürdürüp bir yargı organı gibi hareket etmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. (İMC TV)

08 Ekim 2014
Etiket; antalya, altın portakal, film festivali, yönetmen, belgesel, ulusal belgesel film yarışması, sansür, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Kısa film heyecanı
Antalya'ya İzmir'den tepki var
Manisaspor'un eli boş
Komutan karşı orduya geçti
Karşıyaka'da büyük şok! Şimşek gitti
Karşıyaka puanı söktü aldı
3 Turist Sırra Karıştı
İnsan Kaçakçılığında Son Yöntem
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MAZHAR ALONSON SENFONİ YAYINDA
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
EMİNE IŞINSI ÖKSÜZ ANILDI
İZMİR'LİLER AVNİ ANIL'I UNUTMADILAR
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
Fatih Baha Aydın, Muğla'da gençlerle buluştu
Dört gün Buda üç gün Zorba
İkinin Biri İzmir'de
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
Gravürlerde yaşayan İzmir
2018 model gelinikler
Keçenin yansıttığı kadınlar
İş önlükleri sanatla buluştu
Yaza damgasını vuran düet
Notaların prensesi
Modaya yön verecekler
Genç piyanist Avrupa birincisi
Kısa film heyecanı
 
+ Çok okunan haberler
MAZHAR ALONSON SENFONİ YAYINDA

WEB TV Tüm videolar
MAZHAR ALANSON SENFONİ YANDIM
 
O belde (Ahmet Haşim)
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir