16 Haziran 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Elektrik ve doğalgaza zam yapılacak mı ?  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dolar kurundaki yükselmenin enerji sektörü için istenmeyen bir durum olduğunu belirterek, bunun elektrik ve doğalgaza bir zam olarak yansıyıp yansımayacağıyla ilgili, "Biz şu anki bu döviz ile alakalı hareketleri kendi içimizde absorbe etmeye, kendi içimizde tolere etmeye çalışıyoruz" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hindistan Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Farooq Abdullah ile Enerji Bakanlığı’nda bir araya geldi. Bakanlıktaki görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Yıldız, Hindistan’ın büyümesiyle dikkat çektiğini belirterek, Hindistan’daki sel felaketinden dolayı taziyelerini bildirdiklerini söyledi. Yüzde 80 dışa bağımlılığıyla dikkat çeken Hindistan’ın yerli enerjiye yönelmesinin dikkat çekici olduğunu anlatan Bakan Yıldız, Türkiye’nin güneş santralleriyle ilgili şuanda 9 bin megavatlık bir talebinin olduğunu kaydetti. Hindistan ile Türkiye’nin yapacağı enerji anlaşmalarıyla ilgili konuşan Yıldız, "Bizim çıkarttığımız kurulu gücün 15 katı kadar bir taleple bir yatırımcıyla karşılaştık. Bu Türkiye’deki siyasi istikrara duyulan güvenin bir eseridir, bir göstergesidir. Aynı zaman da enerji sektörüne duyulan güvenin bir göstergesidir" diye konuştu.

"HİNDİSTAN OLARAK YENİLENEBİLİR ENERJİYE YÖNELDİK"

Hindistanlı bakan ise konuşmasına besmele çekerek ve selam vererek başladı. Hindistan’daki sel felaketini hatırlatan konuk bakan, "Aslında doğa bizim oyunumuzu kabul etmediğini gösterdi. Doğaya çünkü biz çok feci bir şeklide davrandık. Şimdi de zamanı geldi, Allah’ın verdiği bedava enerjiyi kullanma zamanı geldi. Güneşi, suyu, rüzgarı kullanma zamanı geldi. Çünkü biz bugüne kadar fosil yakıtları kullandık ve çevreye zarar verdik. Bizim ülkemiz yüzde 80 dışa bağımlıdır bu anlamda. O yüzden Biz Allah’ın verdiği enerjiyi kullanmaya yöneldik" şeklinde konuştu.

Hindistan’ın şuandaki kurulu enerji gücünün 26 bin megavat olduğunu, her yıl buna 3 bin megavat eklediklerini ve bu politikayı da 2010 yılından bu yana izlediklerini söyleyen Hindistan Enerji Bakanı Abdullah, hedeflerinin ise bu gücü 20 bin megavat daha artırmak olduğunu söyledi. Abdullah, "Hindistan yenilebilir enerji anlamında büyük bir işbirliği yapmak istiyor" dedi.

DÖVİZ KURUNDAKİ YÜKSELME

Bakan Taner Yıldız, açıklamalarının ardından ise gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Yıldız, bir gazetecinin döviz kurunun yükselmesiyle birlikte önümüzdeki günlerde elektrik ve doğalgaza bir zam gelip gelmeyeceğini sorması üzerine şunları söyledi:

"Biz dolarla alıp TL ile satan bir yapıdayız. Yani AB üyesi ülkeler gibi normalde dövizle alıp dövizle satan bir ülke değiliz. Dolayısıyla her dövizin yükselmiş olması enerji sektörü açısından bir handikaptır, istemediğimiz bir konudur ve temenni etmediğimiz bir konudur. Şuanda son 1 aylık süre içerisinde bildiğiniz gibi yaklaşık dolar politesi 1,84’ten 1,94 civarına sıçradı ve yüzde 5’ler civarında son 3-4 ayı değerlendirdiğimizde maliyetlerimizle alakalı bir yükselme oldu. Ama şuana kadar yaptığımız çalışmalarda bunu vatandaşlarımıza, müşterimize yansıtmamak veya onların bu sıkıntıya girmemesini sağlamak için çalışmalar yapıyoruz. Bunun için de tabi bizim su kaynaklarımızı, yerli kaynaklarımızı daha çok harekete geçirmemiz gerekiyor. O yüzdendir ki bizim HES’lerle alakalı, kömür santralleriyle alakalı ve fiyatı fikslenmiş nükleer güç santralleriyle alakalı yaptığımız her çalışmanın bu tür etkilerden kurtulmak için yapılan çalışmalar olduğunu ben vatandaşlarımızın da bilmesini iterim.

Bizim sanayicimize, tüccarımıza, mesken ve konut sahiplerine en uykun fiyatlarla bu hizmeti götürmeye çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi Avrupa’da, özellikle sanayicilerimizin şuanda 27 ülke arasında en ucuz ilk 6 ülke arasında olduğunu Türkiye’nin bilinmesi gerektiğini söylemem lazım. Şuanda yüzde 18-20’ler civarında normal piyasa fiyatlarından daha uygun fiyatlarla elektrik alan sanayicilerimiz söz konusudur. Bu oluşturduğumuz serbest piyasadan kaynaklanmaktadır, bu oluşturduğumuz özelleşmeyle alakalı politikaların bir sonucudur. Dolayısıyla şuanda Avrupa’da en ucuz elektrik kullanan 3 ülke arasına girmektedir bir kısım sanayicilerimiz... Biz şu anki bu döviz ile alakalı hareketleri kendi içimizde absorbe etmeye, kendi içimizde tolere etmeye çalışıyoruz."

26 Haziran 2013
Etiket; elektrik, doğalgaz, taner yıldız Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Ödemiş'e 'Yıldırım' destek
Seferihisar, yüzen güneş enerji santrali kuracak
Ödemiş'e doğalgaz müjdesi
Genç beyinlerden 'yeşil' başarı
Elektrik Vererek Herkesi Öldürüyor!
Elektrik Kesintisi İstanbul!
Doğalgaz İndirimi Ne Kadar ?
Bornova'da otomobil elektrikli bisiklete çarptı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İZMİR'E MEGA PROJE
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
İZMİR'E GÜÇ KATACAK BİRLİKTELİK
BABA HEDİYESİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
TAM KAPANMADA ZİNCİR MARKETLER TAM GAZ
Bitcoin makalesine uluslararası ödül
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Çalışmak bizi tüketiyor mu
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir