20 Temmuz 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Gezi eylemlerinin Başkent’e faturası ağır oldu   Eylemlerin insanlara, iş yerlerine ve kamu mallarına zarar verdiğini belirten Bezci, “Artık yeter, eylemler sona ersin” dedi.

  Bezci yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık 20 günden bu yana devam eden Gezi Parkı eylemleri nedeniyle Ankara’nın cadde üzeri mağazaların yoğun olduğu Tunalı Hilmi, Kızılay, Meşrutiyet Caddesi, İzmir Caddesi ve civar bölgelerinde esnaf ve tüccarların iş yapamaz hale geldiğini kaydetti. Eylemlerin marjinal gruplar tarafından provoke edilmesiyle çok sayıda iş yerinin hasar gördüğünü hatırlatan Bezci, esnafın, tüccarın dükkanını açmadığı günler olduğunu kaydetti.

Eylemler nedeniyle günlük iş hacminin yüzde 70’ler civarında gerilediğini bildiren Bezci, şunları söyledi. “Eylemlerin ilk günlerinde esnafımız sabahları iki saat ancak dükkânını açabiliyordu. Sonraki günlerde dükkânı açsa da müşterisi olmadı, çünkü sokaklarda eylem var. Dükkan kirasını, personelin maaşını, vergisini, sigortasını ödeyemeyecek duruma geldi. Esnaflarımız çalışanlarını ücretsiz izne ayırmak zorunda kaldı. Pek çok çalışan mağdur oldu, çünkü onların da hayatları var, ödenecek faturaları, kiraları var.”

"VATANDAŞ ALIŞVERİŞ YAPMAKTAN ÇEKİNİYOR"

  Eylemlerin tüm ülkede olduğu gibi Başkent’te de ticari hayati durdurduğunu anlatan Bezci, “Vatandaşların çoğu güvenlik kaygısı nedeniyle Kızılay’a inmeye çekiniyor. İnsanlarda alışveriş yapma hevesi de kalmadı” dedi.

“VERGİ VE SİGORTA PRİMLERİ SEKTEYE UĞRAYACAK”

  Eylemlerin zararının sadece esnafın, tüccarın iş yapamamasıyla sınırlı olmadığını, vergi ve sigorta prim ödemeleri sekteye uğrayacağı için devletin zararı olacağına dikkat çeken Bezci, “Yaptığımız kaba hesaba göre bu eylemlerin Kızılay başta olmak üzere Ankara esnaf ve tüccarına zararı 20 milyar TL’yi buldu” diye konuştu.

"TÜRKİYE BİR BÜTÜN"

  Türkiye’nin işçisi, memuru, esnafı, tüccarı ile bir bütün olduğunu ancak yaşanan son olayların bu birlik ve huzuru sarsar hale geldiğini ifade eden Bezci, “Bu toplumun esnafıyla, tüccarıyla, öğrencisiyle, memuruyla, doktoruyla, polisiyle bir bütün olduğunu unutmamamız gerekiyor. Yaşanan bu olumsuzlukların faturasını sonuçta bizler paylaşıyoruz” dedi. Türkiye’de herkesin demokratik haklarını kullanmakta özgür olduğunu da belirten Bezci, bu haklar kullanılırken başkalarının haklarına da saygı duyulması gerektiğini hatırlattı. Bezci, eylemlerin Türkiye’nin imajına zarar verdiğini de ifade ederek, turizm gelirlerin de azalacağını söyledi.

19 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İZMİR'E MEGA PROJE
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
İZMİR'E GÜÇ KATACAK BİRLİKTELİK
BABA HEDİYESİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
TAM KAPANMADA ZİNCİR MARKETLER TAM GAZ
Bitcoin makalesine uluslararası ödül
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Çalışmak bizi tüketiyor mu
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir