24 Haziran 2024, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Katılım bankacılığı arzu ettiğimizin gerisindeBaşbakan Yardımcısı Ali Babacan, katılım bankacılığının büyüme hızının, bankacılık sektörünün büyüme hızının daha ilerisine gittiğini belirterek, “Katılım bankacılığının sistemdeki payı arzu ettiğimiz noktanın gerisinde” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Swissotel Otel’de düzenlenen “İslami Finansman Araçları: Türkiye İçin Beklentiler ve Fırsatlar” konulu konferansa katıldı. Burada konuşma yapan Babacan, “Faizsiz finans sisteminde muameleler gerçek varlıklara, değerlere, ticarete dayanıyor. Gerçekten bir yatırım varsa, gerçekten bir bina inşa ediliyorsa, onun bire bir finansmanıyla alakalı bir sistemden burada bahsediyoruz. Dolayısıyla sistem sürekli olarak ayaklarını yere basan, sürekli olarak gerçekler üzerinde yürüyen bir sistem. Aşırı kaldıraç kullanımı, kısa vadeli sermaye hareketleri üzerinden işleyen finans piyasalarının ise çıkarttığı sorunları hep beraber dünyada izledik ve faizsiz finans siteminde bir alternatif olarak artık daha ön plana çıktığında pek çok ülkede görmekteyiz. Bugün itibariyle dünyada 600’den fazla İslami Finans Kuruluşu faaliyet göstermekte ve dediğim gibi bu kuruluşların sayısı da dediğim gibi artmakta” dedi.

Kira sertifikalarıyla tahvil bono arasındaki vergi farklarının tamamını giderdiklerini ifade eden Ali Babacan, “Hem yasalar yönünde hem de vergi mevzuatı yönünde kira sertifikası uygulamasıyla tahvil bono uygulaması artık birebir eşitlenmiş durumda. Bu yılbaşından itibaren devlet katkısı sistemiyle yeniden bir ivme kazandırdığımız bireysel emeklilik sistemi de artık faizsiz ensturmanlar üzerine kurgulanabilmekte. Bireysel emeklilik sisteminde olan vatandaşlarımızın yaklaşık 300 bini tercihlerini bu yönde kullandılar. Sermaye piyasası kurulumuz başta olmak üzere ilgili bütün kurumlarımız gerekli düzenlemeleri yaptılar. Bireysel emeklilik fonlarında kira sertifikası gibi araçlara yönlendirilmesinde önü tamamen açılmış oldu. Böylece finans sisteminden bir bakıma dışlanmış olan vatandaşlarımızın da sisteme dahil edilmesi ve daha kucaklayıcı bir finans sisteminin inşa edilmesinde Türkiye’de bu uygulamaların çok payı oldu. Özellikle birimkilerin tasarrufların ekonomiye kazandırılması açısından baktığımızda tamamen bankacılık sistemi dışarısında duran ve kendi şahsi çabalarıyla tasarruflarını değerlendirme eğiliminde bulunan vatandaşlarımız için de çok geniş bir alan geniş bir imkan oluşmuş oldu” diye konuştu.

"BANKACILIK SEKTÖRÜ BÜYÜK SINAV VERDİ"

Ali Babacan, Türkiye’nin aynı zamanda bir uluslararası finans merkezi olmasını arzu ettiklerini ifade etti. Babacan, “İstanbul’un 2023 yılı geldiğinde dünyanın 10 finans merkezinden biri olması ile ilgili bir hedefimizi var. İşte bunun için büyük çaba gösterdik, gösteriyoruz. Son sadece 1 yıllık döneme bakacak olursak, yeni bir borçlar yasası yürürlüğe koyduk. Banka dışı finans sektörüyle ilgili, yeni bir yasal düzenleme oluşturduk. İstanbul Menkul Kıymetler Borsamızı çok aha büyük bir çatı altında oluşturduk. Bankacılık sektörü zaten bu son krizde çok önemli bir sınav verdi. Bu sınavı çok büyük başarı ile geldi” dedi.

Dünya Bankası’nın Küresel İslami Finans Bilimi’nin İstanbul’da açılacağını da ifade eden Babacan, “Faizsiz finans sisteminde İstanbul’un uluslararası bir finans merkezi olması çerçevesinde önemli bir unsur olduğunu düşünüyoruz. Borsa İstanbul yerleşkesini yapacağımız yeni bir projeyle faizsiz finans araştırma merkezi kuruyoruz. Bir de dünya bankasının küresel İslami Finans Bilimi İstanbul’da açılıyor. Dünya bankasının islami finans ile çalışmaları artık burada istanbul’daki merkezinde yürüyecek. Bu da önemli bir unsur olacak” şeklinde konuştu.

Türkiye’de Katılım Bankalarının toplam şube sayısının 869’a ulaştığını, çalışan sayısının 16 bin 190 olduğunu ve aktif büyüklüğünün 81,5 milyar lira seviyesinde olduğu bilgisini veren Babacan şunları söyledi:

“Piyasaya sağladığı fonlar yaklaşık 60 milyar TL ulaşmış durumda. Son 10 yılda katılım bankalarımızın büyüme hızı, bankacılık sektörümüzün büyüme hızının daha ilerisine gidiyor. Ama şu anda dahi toplam sistem içerisinde payları aktif olarak yüzde 5 kullandıkları fonlar açısından baktığımızda da yüzde 6. hala arzu ettiğimiz noktanın biraz gerisinde”.

20 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İZMİR'E MEGA PROJE
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
İZMİR'E GÜÇ KATACAK BİRLİKTELİK
BABA HEDİYESİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
TAM KAPANMADA ZİNCİR MARKETLER TAM GAZ
Bitcoin makalesine uluslararası ödül
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Çalışmak bizi tüketiyor mu
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir