24 Temmuz 2024, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Ramazan’da et fiyatları düşecek   Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ramazan’da Et ve Süt Kurumu ürünlerinin fiyatlarında indirim öngördüklerini belirterek, “Tüketici lehine az da olsa indirim düşünüyoruz. Kıymada yüzde 4’lük bir indirim, kuşbaşında yüzde 2,2’lik indirim öngörüyoruz” dedi.

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanı Ljupcho Dimovski ile görüştükten sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir gazetecinin ekmek tebliği ile ilgili sorusuna Eker, "Uygulama ile ilgili safahatını, takibini 1 Temmuz itibariyle gireceğiz. Türkiye’de geçmiş zamanlarda ekmek sanayide ekmeğe katkı maddesi olarak 17 çeşit katkı maddesine izin veriliyordu" yanıtını verdi. Ekmek üretiminde maya, buğday ve az miktarda tuz öngördüklerini ifade eden Eker, "Fırındaki una başka hiçbir katkı maddesi katılmayacak. Kepek oranını arttırdık. Çünkü asgari bulunması gereken kült miktarı üzerinden öldürülüyor.

  Kepek oranı geçen yıla göre artış sağlıyor. 1 Temmuz itibariyle özellikle ambalajımız olarak piyasada satılan ekmekleri kapsayacaktır" ifadelerini kullandı. Ambalajlı ekmeklerin mevzuata tabi olduğunu söyleyen Eker, "1 Temmuz’dan itibaren ekmek katkı içermeyecektir. Daha fazla kepek ihtiva edecek ve daha az tuz ihtiva edecek. Bu da daha sağlıklı, kaliteli ve daha lezzetli olması demektir. Nihai hedefimiz de Türkiye’de tam buğday ekmeğine bütünüyle geçiştir" şeklinde konuştu.

  Ramazan’da et fiyatları konusunda indirim olacağını da belirten Eker, Et ve Süt Kurumu ürünlerinin fiyatlarında indirim öngördüklerini kaydederek, “Tüketici lehine az da olsa indirim düşünüyoruz. Kıymada yüzde 4’lük bir indirim, kuşbaşında yüzde 2,2’lik indirim öngörüyoruz. Bu da Ramazan ayının başında uygulamaya girecek” dedi. Eker, 21. yüzyılda enerji, su ve gıdanın stratejik alanlar olduğunu belirterek, "Bu üç alanda mücadele ediyor ve bu üç alan stratejik çalışma gerektiriyor” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin gıda güvenliği yönünden hiçbir güvenlik endişesi bulunmadığını kaydeden Bakan Eker, “Türkiye gıda maddeleri yönünden ve ticareti yönünden net ihracatçıdır” diye konuştu. Haziran ayında yapılan destekler konusunda da bilgi veren Eker, yıllık olarak 9 milyar Türk çiftçisine nakdi karşılıksız hibe destek ödediklerinin altını çizerek, Mayıs ayına kadar 4,5 milyar TL ödeme yapıldığını hatırlattı. Eker, “Haziran ayında 2,3 milyar ödeme yapıyoruz. Dün başladık, bugün ve yarın devam ediyor. Bunun 1,284 milyon lirası fark ödemeleri dediğimiz yağlı tohum primleri, pamuk, çay budama tazminatı 90 milyon, fındık desteklemesi 700 milyon, süt primi 153 milyon TL” dedi.

27 Haziran 2013
Etiket; mehdi eker, et fiyatı Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Şaka Gibi Bilet Fiyatı
Türkiye ilk kez gebe düve ihraç etti
Keskinoğlu tesisini Bakan açtı
Çözüm süreci hayvancılığı da uçurdu
Olayları incelemek için müfettiş gönderildi
Bakan'a seslendi: Biz yarın ne yiyeceğiz?
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İZMİR'E MEGA PROJE
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
İZMİR'E GÜÇ KATACAK BİRLİKTELİK
BABA HEDİYESİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
TAM KAPANMADA ZİNCİR MARKETLER TAM GAZ
Bitcoin makalesine uluslararası ödül
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Çalışmak bizi tüketiyor mu
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir