22 Ekim 2019, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

AK Parti İzmir'de Necip Kalkan tepkisiAK Parti İzmir’in 30 ilçesinin 27’sinde belediye başkan adaylarını açıkladı. Karabağlar’da İzmir Ticaret Odasının eski Meclis Başkanı Necip Kalkan’ın aday gösterilmesi tepkilere neden oldu, partiye bir hafta önce CHP’den geçen Hasan Özcan, Balçova’dan aday gösterildi. Aliağa ve Dikili adayları da partilileri şaşırtırken, 2 hafta önce AK Parti’ye katılan DYP'nin eski Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Ulupınar’ın liste dışı kaldığı öğrenildi.

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Kaya Termal Otel’de partisinin belediye başkan aday adayları, ilçe başkanları ve milletvekilleriyle biraraya geldi. Toplantıya İzmir milletvekilleri Hamza Dağ, İlknur Denizli, Aydın Şengül, Rıfat Sait, İlhan İşbilen de katıldı. Toplantıda yan yana oturan Yıldırım ve AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay’ın saks mavisi kravatları ile İzmir milletvekilleri Denizli ve Nesrin Ulema’nın saks mavisi ceketleri ilginç görüntü oluşturdu.

Binali Yıldırım, basına kapalı gerçekleşen toplantıda konuşmasına aday belirleme sürecini anlatarak başladı. Yıldırım'ın, "Aday belirlerken teşkilat içinde yapılan eğilim yoklamasında, anketlerde önde çıkan isimleri ve o ilçede yaşayan kişilerden olmasını tercih ettik. 'Güzel İzmirli’yim' diyen her hemşehrimizin gönlüne sinecek adaylar belirlemeye gayret ettik. Bu süreçte birlik ve beraberlik çok önemli. Adaylar açıklandıktan sonra hepiniz kola gireceksiniz, hepiniz birbirinize sarılıp öpüşeceksiniz. Aday olmayan arkadaşlar adayla birlikte daha çok çalışacak. Aday olan kişi beş kat daha çok çalışacak, Aday gösterilmeyen arkadaşlarımıza da büyük görev düşüyor onların da süreçte aktif görev almasını taşın altına ellerini koymalarını bekliyoruz" dediği öğrenildi.

ALİAĞA’DA KAYA ŞOKU

AK Parti Aliağa ilçe belediye başkan adayı Yeni Şakran Belediye Başkanı İbrahim Ethem Yorulmaz oldu. Yorulmaz aday adayı olmadığı için toplantıya gelmedi. Aliağa’nın iddialı aday adaylarından eski Belediye Başkanı Tansu Kaya karara tepki gösterdi. Kaya’yı partililer sakinleştirdi. Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş yeniden aday gösterildi. Bayraklı’da İsmail Sarı aday gösterildi.

BİR HAFTA ÖNCE CHP’DEYDİ

Balçova Belediye Başkan adayı, partiye bir hafta önce CHP’den geçen Hasan Özcan oldu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun eski Genel Sekreteri olan Özcan, CHP kökenli. 2002 seçimlerinde DSP’den Erzurum milletvekili adayı oldu. Halk Bankası Yönetim Kurulu eski üyesi. AK Parti’ye bir hafta önce geçti. 

Eski Bergama İlçe Başkanı Hasan Şahin Bergama’dan aday gösterildi. Beydağ adayı Fevzi Kaya oldu. AK Parti Bornova’da İlhan Kaya’yı aday olarak açıkladı. Favori gösterilen Hüseyin Özkan’ın anketlerde çıkmadığı için aday yapılmadığı söylendi. Partinin Buca adayı Cemil Şeboy oldu. Şeboy, aday olarak açıklandıktan sonra toplantıya katıldı. Çandarlı Beldesi Belediye Başkanı Ahmet Dağdelen, Dikili İlçesi Belediye Başkan adayı oldu. Dağdelen, Bergama’dan aday olmak istemişti. 

Foça’da Devlet Hastanesinin eski Başhekimi Dr. Salih Emrullah Keleş, AK Parti Çiğli İlçe Başkanı Adnan Yılmaz belediye başkan adayı gösterildi. Gaziemir adayı, Belediye Meclis Üyesi Kerem Baykalmış oldu.

NECİP KALKAN KARABAĞLAR ADAYI OLDU

AK Parti Karabağlar’da teşkilatçı adayları eledi ve İzmir Ticaret Odasının eski Başkanı Necip Kalkan’ı aday çıkardı. Yıllarca DYP’de siyaset yapan Kalkan, 1999 yılında bu partiden milletvekili adayı olmuştu, Kalkan’ın adı, 2009 yerel seçimlerinde CHP’den Karabağlar için geçti. Ancak o Konak’ı istemişti. Kalkan’ın adaylığı tepkilere neden oldu. 

AK Parti Karabağlar üyelerinden Arif Altınel, tepkisini bağırarak dile getirdi ve "Burası Karabağlar gelen ağlar, giden ağlar. Bu kararı tanımıyoruz. Bakanı kim yönlendiriyorsa yanlış yönlendiriyor. Bu partide ahbap çavuş ilişkisiyle aday belirliyorlar. İthal aday istemiyoruz. Tepeden inme aday olmaz, bir kez bile partiye gelmedi" dedi.

Altınel’i diğer partililer uzaklaştırdı.

KONAK’TA DENİZLİ

AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, Konak Belediye Başkan adayı gösterildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Manisa mitinginde düşen ve sol dizinde lif kopan Denizli’nin alçıya alınan ayağının tedavisi astronot botuyla tedavisi sürüyor. Denizli, parti çalışmalarına koltuk değneği ve astronot botuyla katıldı. Denizli’nin Konak’taki seçim çalışmalarını da bu şekilde sürdüreceği öğrenildi.

DOKTOR ADAYLAR

Karaburun Belediye Başkan adayı Hüseyin Altın oldu. İnşaat mühendisi olan Altın, iki yıl önce CHP belediye meclis üyeliğinden istifa ederek, AK Parti’ye geçti. Altın CHP’den önce de ANAP’taydı. Kemalpaşa adayı Eski Gençlik Kolları İl Başkanı Arif Uğurlu oldu. 37 yaşındaki Uğurlu, müteahhitlik yapıyor. Menderes SGK İlçe Müdürü Bülent Soylu, Menemen Belediye başkan adayı Menemen Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mehmet Bilal Kaplangı, Seferihisar Hamit Nişancı, Narlıdere Erkan Dereli, Bergama Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Sadık Doğruer, Kınık Belediye Başkan adayı gösterildi. Selçuk’ta Zeynel Bakıcı, Ödemiş’te Mahmut Badem, Kiraz’da Erol Çomak, Torbalı’da Adnan Yaşar Görmez, Tire’de Mehmet Çeltikcioğlu aday olarak açıklandı. 

AK Parti, Urla, Güzelbahçe ve Karşıyaka adaylarını cuma gününe kadar açıklayacak.

BİNALİ YILDIRIM: KİMSEYE VERİLMİŞ SÖZÜMÜZ YOK

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, 30 Mart yerel seçimlerinde yarışa gireceği ilçe belediye başkan adaylarının isimlerinin sorulması üzerine "Nasıl olsa biliyorsunuz" dedi.

Yıldırım Güzelbahçe, Karşıyaka ve Urla ilçelerinde kararın henüz verilmediğini söyledi. Yıldırım, Yıldırım Ulupınar’ın aday gösterilmemesine, "Kimseye verilmiş bir sözümüz yok. İsimlerin belirlenmesinin belirli aşamaları var. Saha araştırmaları, kanaat önderlerinin görüşleri, anketler, ilçe ve il teşkilatı, milletvekillerimiz tüm bu bilgiler biraya toplanıyor ve adaylar belirleniyor. Her ilçede birden fazla aday adayımız var. Onlar arasından karar verdik" dedi.

ADAYLARI TOMBALADAN ÇEKER GİBİ SEÇMİYORUZ

Yıldırım, Karabağlar adayı Necip Kalkan’ın teşkilattan tepki gördüğü yönündeki soruya "Dedikodulara itibar etmeyin. Biz AK Parti’yiz. Biz her süreçte teşkilatın arkadaşların sokağın nabzına göre hareket ederiz. Seçtiğimiz adayları tombaladan çeker gibi seçmiyoruz. Hepsinin toplumda İzmir’de bulundukları yerde karşılığı var. Necip Kalkan ismini İzmir’de duymayan bilmeyen yok. Geçmişini bilmeyen yok. İnsanlar üzerinde kolayca spekülasyon yapmayı doğru bulmuyoruz" yanıtını verdi.

DENİZLİ’NİN SAKATLIĞI SORUN OLMAZ

Hafta sonu tüm adayların yapılacak toplantı ile kamuoyuna tanıtılacağını ifade eden Yıldırım, kadın aday olarak sadece İlknur Denizli’nin gösterilmesinin kadınların ilgisizliğinden kaynaklandığını öne sürdü. Yıldırım, Denizli’nin rahatsızlığını da soran basın mensuplarına şu açıklamayı yaptı:

"Herkesin başına her iş geçebilir. Seçimde adayların başına iş gelmeyeceğinin garantisi yok. Allah’a şükür İlknur Hanım’ın ciddi sıkıntısı yok. Kaldı ki o haliyle bile bugün geldi çalışmalara katıldı. Sorun olacağını düşünmüyorum. Kadın adaylar arasında başvurular azdı. Gönül isterdi ki kadın adaylar daha fazla ilgi duysun ve daha fazla şans verelim ama olmadı."

Yıldırım, Balçova adayı Hasan Özcan’ın bir hafta önce CHP’den AK Parti’ye katıldığını soran basın mensuplarına, "Benim bilmediğim bilgileri biliyorsunuz. Ben de sizin sayenizde öğreniyorum. Başka partiden istifa edip bizim partimizden aday olması yadırganmamalı" dedi.

Aliağa: İbrahim Ethem Yorulmaz

Buca: Cemil Şeboy

Balçova:Hasan Özcan

Beydağ: Fevzi Kaya

Bayraklı:İsmail Sarı

Bayındır: Mehmet Kertiş

Bornova: İlhan Kaya

Bergama:Hasan Şahin

Gaziemir- Kerem Fahri Baykalmış

Gaziemir: Kerem Fahri Baykalmış

Çeşme: Mustafa Cenger

Çiğli: Adnan Yılmaz

Karabağlar:Necip Kalkan

Dikili: Ahmet Dağdelen

Foça:Salih Emrullah Keleş

Konak: İlknur Denizli

Kemalpaşa: Arif Uğurlu

Kınık: Sadık Doğruer

Menderes : Bülent Soylu

Menemen: Mehmet Bilal Kaplangı

Narlıdere: Erkan Dereli

Seferihisar: Hamit Nişancı

Ödemiş: Mahmut Badem

Selçuk: Zeynel Bakıcı

Tire: Mehmet Çeltikçioğlu

Karşıyaka ve Güzelbahçe adayı daha sonra açıklanacak.
20 Ocak 2014
Etiket; ak parti adayları, izmir ak parti, necip kalkan, ilknur denizli, arif uğurlu, sadık doğruer Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


TEOG için ter döktüler
İzmir'de AK Partililer Nişanda Buluştu
Binali Yıldırım'dan Üreticiye Söz
Hotar: İzmir'de Seçime Şaibe Bulaştı
İlknur Denizli'nin talihsizliği
Binali Yıldırım'ın sloganları hazır
Binali Yıldırım için İzmir'e gelecek
Binali Yıldırım salı günü açıklanacak
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir