24 Ocak 2021, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Büyükşehir kredi notunu 9 basamak artırdıİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin güçlü mali yapısı bir kez daha onaylandı. Dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in 2015 yılı raporunda, Büyükşehir Belediyesi’nin 2008’den bugüne 9 basamak birden artırdığı kredi notunu koruduğu açıklandı.

Fitch’in açıklamasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notunun olumlu yönde seyir gösterebileceği ifadesi de göze çarptı. Dünyanın en önemli kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch Ratings’in 2015 yılı raporu ve teyit edilen notlar, İzmir’in şeffaf, istikrarlı ve tedbirli mali yapısını yatırımlarla birlikte güçlenerek sürdürdüğünü gösterdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2008 yılından bugüne kadar, uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notunu 9 basamak, ulusal uzun vadeli kredi notunu ise 6 basamak artırdı. Son açıklama ile beraber Büyükşehir, bu konumunu yine korumuş oldu. Fitch Ratings, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “AA+(tur)” olan ulusal uzun vadeli notu ile “BBB-” olan yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu teyit etti.

KOCAOĞLU GURURLU

2013 yılından bu yana kredi notlarının dünyanın en önemli kredi derecelendirme kuruluşları tarafından “yatırım yapılabilir” seviyesine yükseltildiğine dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Fitch Ratings’in kredi notlarını bir kez daha teyit etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Kocaoğlu, “Uygulamakta olduğumuz mali politikalar sonucunda Hazine Müsteşarlığı’na borcumuzun bitmesi, olumlu borç göstergelerimiz, belediyeler arasındaki güçlü konumumuz, uluslararası piyasalardan rekabet gücünü yükseltmeye yönelik olarak sağladığımız ucuz ve uzun vadeli finansmanlar, birçok ülkenin kredi notlarının düşürüldüğü bir ortamda, bizim bu sonucu elde etmemizi sağladı. Piyasalardaki ekonomi uzmanları ‘kredi derecelendirme kuruluşlarının kredi notlarını açıklarken aşırı ihtiyatlı davrandığını, her küçük soruna bile raporlarında yer verdiğini’ belirtiyor. Bu gözle baktığımızda, aldığımız notların önemi daha da artıyor. 8. Fitch onayı, son 11 yılda izlediğimiz basiretli, gerçekçi, hayalci olmayan, ayakları yere basan ve tutarlı politikaların kararlılıkla uygulanmasının sonucudur” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, kredi notu teyidinin, ucuz ve uzun vadeli finansmana erişimlerini daha da kolaylaştırmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

Fitch’in İzmir raporunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüksek sermaye harcama ihtiyacını devam eden gider disipliniyle ve % 100’e yakın bütçe gerçekleşmeleriyle birleştirmesinin notların teyit edilmesinde etkili olduğu belirtildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında faaliyet gelirlerinin % 16’sına karşılık gelen güçlü nakit rezerv birikimine sahip olduğunu bu rezervin önümüzdeki dönemde daha da artabileceği bilgisi de raporda vurgulandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2015-2017 döneminde % 55-60 arasında güçlü faaliyet marjlarını sürdürmesi beklendiği kaydedilen Fitch raporunda, 6360 sayılı yasayla beraber yeni eklenen ilçelere sermaye yatırım harcamaları yapılacağı ancak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin finansal planlamada iyi olan geçmiş mali performans, başarılı finansal planlama yönetim stratejisiyle birlikte güçlü olan “kendi kendine finanse edebilme kapasitesi” sayesinde sermaye yatırımlarında herhangi bir bozulma beklenmediği bilgisi de yer aldı.

Fitch’in İzmir raporunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yabancı para cinsinden yükümlülüklerinin büyük bir kısmı için kur riskine karşın oluşturulan rezervlerin, tedbirli borç yönetim uygulamalarını yansıttığı belirtildi. Fitch Ratings’in raporunda dikkat çeken diğer bir konu ise 2015-2017 döneminde İzmir’in doğrudan borcunu amortize etmesi ve cari dengesindeki tahmin edilen artışla birlikte doğrudan riskinin cari dengeye oranının 1’in altında kalmasını kuvvetle beklediği bilgisi oldu. Fitch’in açıklamasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tedbirli finansal ve likidite planlamasının devamıyla beraber kredi notunun da olumlu yönde seyir gösterebileceği ifadesi göze çarptı.

Notlar ne anlama geliyor?

Derecelendirme kuruluşlarının kriterlerine göre, kurumlara mali durumları çok iyi olsa bile ülke notunun üzerinde not verilmiyor. O nedenle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi derecelendirme notu ile ülke hazinesinin notu aynı. Fitch Ratings, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Türkiye’ye de ‘’BBB-’’ notu verdi. Kredi derecelendirme notları değerlendirmesine göre “BBB-” kategorisi, iyi kredi kalitesi, elverişli ancak ekonomik koşullardaki değişimlerin etkisine nispeten açık finansal yükümlülüklere uyma kapasitesi olduğunu gösteriyor. “AA+(tur)” olan ulusal uzun vadeli notu ise yüksek kredi kalitesi güçlü ve ekonomideki değişimlere duyarlı olan finansal yükümlülüklere uyma kapasitesine sahip olunduğu anlamına geliyor.

06 Haziran 2015
Etiket; İzmir büyükşehir, fitch, Aziz Kocaoğlu Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Çeşme'ye 250 milyon lira
Bu rekor zor kırılır
İzmir'in suyunda tehlike yok
İzmir-Gdansk rekabeti
Karşıyaka'da tramvaylı günler
Altın kız madalyasıyla geldi
Kocaoğlu'ndan önemli açıklamalar
Kızlar tarih yazdı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir