23 Temmuz 2018, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Esnafı çökertirsek hükümeti deviririz anlayışı barbarcaBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Esnafı çökertirsek, hükümeti deviririz anlayışı tek kelimeyle barbarcadır. Hükümet ile olan meselesini Türkiye ekonomisini çökermek suretiyle halletmek isteyenlerin, 76 milyonun içinde bulunduğu geminin tabanına delik açmaya çalışan zavallı kemirgenlerden hiç bir farkı yoktur" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nu (TESK) tarafından Vilayetler Evi'nde verilen iftarda konuştu.

"BİZ DE ESNAF GÖNÜL YAPMAYI, KAR ETMEYE TERCİH EDER"

Esnafa yönelik övgü dolu konuşma yapan Başbakan Erdoğan, "Esnaf bizim tarihimizde 12'nci Yüzyıldan bugüne kadar ahlakın, disiplinin, dayanışmanın adeta yapı taşıdır. Biz de esnaf gönül yapmayı, kar etmeye tercih eder. Biz de esnaf, insanların kalbinde edindiği mertebeyi, kasa defterinin önünde tutar. Bizim esnafımız, akşam ne kadar para kazandığından çok, ne kadar gönül kazandığının muhasebesini yapan kişidir. Esnaf, sosyal dayanışmanın öncüsüdür. Esnaf toplum içinde edebin, adabın, terbiyenin koruyucusu, yaşatıcısıdır. Esnaf Ahi'dir yani kardeştir, cömerttir. Bizim kadim medeniyetimizde Ahilik teşkilatımızda esnaf olmak öyle kolay değildir. Dükkan açan, alım satım yapan öyle kolay kolay esnaf olamaz. Esnaf olmanın uzun bir listesi var. Güzel ahlaklı olacak, sözünde sevgisinde vefalı olacak, içi dışı sözü bir olacak. Her zaman her yerde Allah'a güvenecek. Alimlere dost olacak, yolda, sokakta Ahili'ğin kurallarına harfiyen uyacak" dedi.

BAZI DÜKKAN SAHİPLERİ TEHDİT EDİLDİ

Haram yemenin esnafın felaketi olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Esnaf yani Ahi, Ahilik'in üç açık şartını yerine getirecek. Elini, kapını, sofranı açık tut. Aynı zamanda esnaf, Ahilik'in üç kapalı şartını da yerine getirecek. Nedir onlar; dilini, gözünü, belini bağlı tut. İşte biz böyle bir teşkilata sahip bir milletiz. İstanbul başta olmak üzere, yapılan hukuksuz eylemlerde, esnafımıza çok zararlar verildi. Esnafımız malesef hedef alındı. Sokakların terörize edilmesinden dolayı çok sayıda esnafımızın işleri bozulurken, bazı sokaklarda dükkanlara saldırdılar. Masa çerçeve kırıldı. Dükkanlar yağmalandı. Bazı dükkan sahipleri tehdit edildi. Esnafın son derece duyarlı, aklı selime davet eden uyarıları ne yazık ki dinlenmedi. Hatta hakaretlerle, şiddetle karşılık buldu. Türkiye'nin esnafı, tarihi boyunca, vandallığın, barbarlığın, yağmacılığın şiddetin karşısında durmuştur. Çünkü esnaf öngörü sahibidir. Son olaylarda da esnaf Türkiye'nin hedef alındığını, güçlenen ekonomisinin hedef alındığını görmüş bu eylemlere karşı net bir şekilde tavrını almıştır" diye konuştu.

DEVLET MİLLETİ İLE ELE ELE

Güvenlik ve asayişin toplum ile birlikte sağlanması gerektiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Bizim vazifemiz, güvenliği, asayişi, istikararı tesis etmektir. Esnaf, tüccar, girişimci hükümetten güvenli ve istikrarlı bir ülke inşaa etmesini bekler. Ama bunu sadece biz mi yapacağız. Hep beraber yapacağız. Devlet milleti ile el ele yapacak" dedi.

"6 AY TÜKETMEYELİM DEDİLER"

Esnafa zarar verilmesine izin verilemeyeceğini kaydeden Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:

"Bizim üzüldüğümüz şey şu; Sokakların sistemli bir şekilde terörize edilerek, esnafa, benim zanaatkar kardeşime, tüccara zarar verilmesine biz asla göz yumamayız. İstanbul'da olaylar çıktığında birileri çıktı, '6 ay tüketmeyelim' dediler. Ekonomiyi durduralım çağrısı yaptılar. Nasıl gözlerinin döndüğünü görüyorsunuz. Esnafı çökertirsek, hükümeti deviririz anlayışı tek kelimeyle barbarcadır. Bu ülkenin kazanımlarına, her bir ferdine nasıl bir düşmanlık ve garez içinde olduklarını görüyorsunuz. Hükümet ile olan meselesini Türkiye ekonomisini çökermek suretiyle halletmek isteyenlerin, 76 milyonun içinde bulunduğu geminin tabanına delik açmaya çalışan zavallı kemirgenlerden hiç bir farkı yoktur. Sandıktan umudu olmayan insan, işte bu şekilde kendi ülkesini çökertmek için çağrılar yapıyor. Türkiye bunların kirli girişimlerine boyun eğmeyecek kadar büyük bir ülkedir."

24 Temmuz 2013
Etiket; başbakan, erdoğan, esnaf, hükümet, barbarca, tüketmeyelim, ahilik, kemirgen Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İçmimarlık öğrencileri Japonya'da
Kapalı gişe Münakaşa
Aliağa'da esnaftan tepki
Başbakan'dan İzmir turu
Ekonomi yeni hükümeti bekliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığını İlan Etti: 'Ben Bu Milletin Başkanıyım'
Kocaoğlu: Başbakanın sözlerine üzüldüm
Erdoğan'a Mondragon sürprizi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
YGS öncesi altın kurallar
Yaşar'dan 'Rusya krizi' reçetesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir