18 Temmuz 2018, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İşte kıyameti koparan Denizli raporuBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıklamalarının ardından Türkiye günlerdir öğrencilerin kızlı erkekli kalmasını konuşuyor. Başbakan konuşmasında “Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor” demişti.

Radikal'in haberine göre Denizli örneğinin nedeni ortaya çıktı. Denizli Eminiyet Müdürlüğü, Başbakan Erdoğan’a ilde kayıtdışı apartlar olduğu ve buraların illegal kullanıldığı yönünde bir rapor sundu. Radikal’in ulaştığı rapora göre asıl mağdur öğrenciler.

Rapora göre, Denizli’de 2500 kontrolsüz apart var. Hemen hiçbiri de kayıt tutmuyor. Kayıtdışı olunca da normal konaklama yerlerindeki gibi emniyet bu bilgiere ulaşamıyor. Apartların resmi bir statüsü yok. Kayıt tutmak, kayıtları kolluk kuvvetleri ile paylaşmak gibi bir zorunlulukları da yok. Apartların büyük bir bölümü konut görünümünde. Son birkaç yıldır Denizli’de konut olarak kullanılan evler bile yıkılarak apart haline getirildi. Pamukkale Üniversitesi’ne yakın mahallelerde ‘apartsal bir dönüşüm’ yaşanıyor.

Raporun bir diğer ayrıntısında ise öğrencilerin genel durumundan söz ediliyor. Pamukkale Üniversitesi’nde yaklaşık 45 bin öğrenci var. Ancak Kredi Yurtlar Kurumu’nun kapasitesi 5 bin dolayında. Özel yurtlar ancak bin öğrenciyi barındırabiliyor. Geri kalan öğrenciler başının çaresine bakmak zorunda. Bu nedenle öğrencilere yönelik bir apart sistemi kendiliğinden gelişmiş durumda.

Tahminlere göre, Eskişehir’den sonra en yaygın apart uygulaması Denizli’de. Başbakan’a sunulan rapora göre, Denizli’deki kesin apart sayısı tespit edilemiyor çünkü herhangi bir kayıt mevcut değil. Bazı apartlar ise günlük olarak kiralanıyor. Günlük kiralanan apartlardaki temel sorun ise buraların fuhuş amaçlı kiralanması. Üniversitenin etrafındaki hemen her elektrik direğinde ya da boş duvarlarda apart ilanlarına rastlamak mümkün.

En dikkat çekenleri ise günlük olanlar. İlanlardan birini aradım. Aradığım kişi günlük olarak apartı kiralayabileceğimi söyledi. 65 TL istedi. Denizli’deki bazı emlakçılar da bu yapıdan şikâyetçi. Adını vermek istemeyen bir emlakçı, isteyen bir kişinin rahatça Denizli’de apart işletebildiğini anlattı. Başka bir emlakçı ise kendilerinde de günlük apartlar olduğunu ancak günlük dahi olsa mutlaka kiralayanla bir sözleşme imzalandığını belirtti.

Apartların bulunduğu özellikle Kınıklı bölgesinde zaman zaman uyuşturucu ve fuhuşla ilgili şikâyet üzerine operasyonlar da yapılıyor. Denizli de görüştüğüm yetkililer yakalanan kişilerin öğrencilerle bir ilgisi olmadığını, bu nedenle asıl mağduriyeti öğrencilerin yaşadığını belirtti.

İngiliz Dili ve Edebiyatı 4. Sınıf öğrencisi Arda Biçen: “Bu politika uyuşturucu ve terörle birleştiriliyor. Uyuşturucu, terörle için kızlı erkekli kalmayı gerektirmiyor.”

Adını vermek istemeyen İnşaat Mühendisliği son sınıf öğrencisi: “Sevgilimle kalıyorum 1.5 yıldır. Ailem de bunu biliyor. 2 ev değiştirdik hiçbir sorun olmadı. Şimdiki oturduğumuz yerde ev sahibimiz var. Kızlı erkekli diye sorun yok.”

İngiliz Dili Edebiyatı 4. Sınıf öğrencisi Esra Coşkun: “Kredi Yurtlar Kurumu’nda kalıyorum. Apartta kalan arkadaşlarım var. Burada fuhuşa süreklenen bir ortam yok. Erkek-kız mecburen bir arada olacak. Burası üniversite. Ders hakkında konuştuğumuz gibi müzik de yapıyoruz.”

İngiliz Dili Edebiyatı 4. Sınıf öğrencisi Merve Sevimli: “Evlenince kredi borçlarının silineceği haberleri de tam burada ortaya çıktı. Zamanı manidar.”

Endüstri Mühendisliği’nde okuyan 1. sınıf öğrencisi: Eğer apartlar kalkarsa erkek öğrenciler daha çok sıkıntı çeker. Çünkü özel yurtların çoğu kızlara yönelik.”

Bir başörtülü öğrenci: “Kötü amaçlı kullanımların mutlaka engellenmesi gerekiyor. Ancak böyle bir tartışma çok saçma.”

Matematik bölümü son sınıfı öğrencisi: “Başkan önce genelevleri kapatsın. Burada kimse kimsenin evinde kalmıyor. Gidip ders çalışıyoruz. Burada asıl amaçlanan eksen kaydırılıyor, eğitim özelleştirilmeye çalışılıyor.”

Senegalli öğrenci Fatou Kine: Senegal’de de Türkiye’dekine benzer bir kültür var. Ben Müslümanım ancak bir erkeğin evinde kalmam. Burada bizim bir problemimiz yok.”

Senegalli öğrenci Justine: “Ben de Hıristiyanım. Ancak bizim kültürümüzde zaten bir erkekle birlikte kalmak yoktur. Birlikte kimi zaman ders çalışıyoruz. Bir sorunumuz yok.”

08 Kasım 2013
Etiket; Denizli apart raporu, Denizli kızlı erkekli, öğrenci evleri raporu, öğrenci kızlı erkekli, kızlı erkekli tartışmaları Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Denizli'de kızlı erkekli üniversiteliler konuştu
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 1 ) + Yorum Yaz
Serkan
Öğrenci evi ile terör evini halk bile gözü kapalı seçer amaç ile sonuç sapması yapıyor yine gercek terör evlerini polis biliyor gidin onları boşaltın ama şimdide 30 milyon Kürt vatandaş oyuna diktiniz gözü onlara özgürlük türban oyları doyuma ulaştı çare şimdi roman ve Kürt vatandaşlarımızın taze oyunda
 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
YGS öncesi altın kurallar
Yaşar'dan 'Rusya krizi' reçetesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir