24 Haziran 2018, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Komşudan cami açıklamasıAtina Üniversitesi’nin Türkiye uzmanı Dr. Thanassis Kotsiaros, Gediz Üniversitesi’ne konuk oldu, önce Selanik’te, sonra da Atina’da cami açılacağını söyledi. Türkiye’nin AB adayı olarak tanınması karşılığında Kıbrıs Rum Kesimi’nin birliğe üye yapıldığını da öne sürdü İnönü Vakfı tarafından düzenlenen “90'ıncı Yılında Lozan Antlaşması Etkinlikleri”nin son durağı Gediz Üniversitesi oldu.

Lozan Barış Antlaşması’nın taşıdığı önemin ele alındığı paneller dizisinin 19’uncu ve son oturumu "Lozan'dan Günümüze Türkiye - Yunanistan İlişkileri" başlığı altında, Gediz Üniversitesi AB Kulübü işbirliğiyle gerçekleştirildi. Dinleyenler arasında eski Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu’nun da yer aldığı konferansın açılışını İnönü Vakfı Başkanı ve İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker ile Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik yaptı.

Konuşmacı olarak da Atina Üniversitesi Türkiye Araştırma Birimi Koordinatörü Dr. Thanassis Kotsiaros ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Tayfur kürsüye çıktı.

Türkiye uzmanı Yunan akademisyen Dr. Kotsiaros, Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde tekrar gündeme getirerek Yunanistan’a tepki gösterdiği Atina’da cami olmamasına değindi, “Yakında önce Selanik’te, ardından da Atina’da cami ibadete açılacak. Bu yönde hazırlıklar yapılıyor” dedi.

Dr. Thanassis Kotsiaros, Türkiye’nin resmen AB adayı olarak tanındığı 1999’daki Helsinki Zirvesi’ne ilişkin de iddiada bulundu, şunları söyledi: Al gülüm ver gülüm “Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik vetosundan vazgeçmesinin karşılığında, Kıbrıs Avrupa Birliği’ne üye oldu. Bir bakıma ‘al gülüm ver-gülüm’ politikası izlendi.

Ayrıca, Kopenhag kriterlerini yerine getirerek Avrupalılaşan Türkiye’nin Yunanistan için daha az tehlikeli olacağı da düşünüldü. Marmara ve Atina depremleri, ardından da Helsinki Zirvesi’yle 2 ülke arasında ilişkilerde sivil diplomasiye geçildi. Ancak ilişkileri daha ileri götürmek ve kalıcı hale getirmek için güç kullanımı reddedilerek saldırmazlık anlaşması imzalanmalı, her krizde akla ilk olarak savaş değil, uzlaşma gelmeli.”

ODTÜ’den Doç. Dr. Fatih Tayfur da Türkiye ve Yunanistan’ın birbirlerinden bağımsız üstünlük çabalarının hep hezimetle sonuçlandığına işaret ederek,“İki ülke Kıbrıs’ı da yanlarına alarak siyasi ve ekonomik olarak ortak yönetişim modeline geçmeli. İşbirliği içinde rekabet edilirse 2 devlet de kazanır, bölgesel kalkınma sağlanır” dedi.

Ege Adaları’nı neden kaybettik?

İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, 12 Adalar’ın neden kaybedildiğine ilişkin çarpıcı konuştu. Toker, halk arasındaki yanlış bilgiden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi, şunları kaydetti:

“12 Adalar bize verildi, babam istemedi şeklinde yanlış bir inanış var. Bu adalar Lozan görüşmelerinden önce zaten kaybedilmişti, bizim değildi. Almanya, 2’nci Dünya Savaşı sırasında adaların tekrar bize verilmesini babama teklif etmiş. Ancak bunun için Almanya’nın yanında savaşa girmememiz gerekiyordu, babam da bunu göze alamadı. İşin aslı budur, doğrusu bilinmeli.”

22 Ekim 2013
Etiket; Thanassis Kotsiaros, Gediz Üniversitesi, Özden Toker, Lozan antlayması, türkiye yunanistan ilişkileri Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Gençleri kırmadı
Tıkandıkları yer Bayırbucak'tı
Karışıklık yüzünden yasak
Tıbbi zararlar sigorta kapsamında
Perimsu ABD'de iz bıraktı
Gediz'de Deniz dönemi
Okulunu okudu girişimci oldu
Potadaki İzmir derbisinde Gediz güldü
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
YGS öncesi altın kurallar
Yaşar'dan 'Rusya krizi' reçetesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir