11 Ağustos 2020, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

KPSS'de kopya iddialarına örgüt soruşturmasıAnkara Cumhuriyet Başsavcılığınca, 2010 yılındaki KPSS Eğitim Bilimleri Sınavında soruların sızdırılmasına ilişkin soruşturmanın, “örgüt” suçlamasından yürütüldüğü ortaya çıktı.

Savcı Yücel Erkmen, 25 Ağustos 2014'te Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne talep yazısı göndererek 2716 kişinin HTS kaydının incelenmesi talebinde bulundu.

Talep yazısında, şu ifadeler yer aldı: “Söz konusu KPSS sınavına ilişkin soruların daha önceden bilinmeyen bir şekilde elde edilip, e-mail veya mesaj yoluyla birtakım özel ilişki içinde bulunan kişilere gönderilmesi olayı ile ilgili soruşturma başlatıldığı, bu suçun kurulmuş olan bir örgüt faaliyeti çerçevesinde gerçekleştirilerek, ülke genelinde, bu örgütün iltisaklı olduğu kişilere cevapların önceden servis edilip, sınava giren bir takım kişilerin olağan dışı yüksek puanlarla sınava giren bütün öğrenciler arasındaki haklı rekabeti saf dışı bırakması eyleminin, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, bu örgüt faaliyeti çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık ve örgütlü olarak sahtecilik fiillerini somut olarak ortaya koyduğu…”

‘2716 kişinin HTS kayıtları’

“Söz konusu suç örgütü ve içerisinde bulunduğu faaliyetlerin tüm yönleri ile deşifre edilebilmesi için (...) bu aşamada başka suretle delil elde etme imkanı bulunmadığı, söz konusu sınavda 120 sorudan 110 ve üzeri soruyu doğru yanıtlayan 2676 kişi ile birlikte daha önce 564 şahsa ait telefon numaralarının HTS kayıtları ile yapılan analiz çalışması sonucunda tespit edilen 40 kişi olmak üzere toplam 2716 kişinin GSM numaraları üzerinde gerekli araştırma yapmak üzere 1 Haziran 2010 ile 1 Ağustos 2010 tarihleri arasındaki iletişimlerinin tespiti, saat, tarih ve baz arayan aranan kimlik bilgisi arayan aranan konum bilgilerini gösterir değerlerini içeren HTS raporlarının Excel ortamında dijital olarak alınması için karar verilmesi talep olunur.”

Savcılık, sınavda 120 sorudan 110 ve üzerinde soruyu doğru cevaplayan 2716 kişinin, 1 Haziran 2010 ile 1 Ağustos 2010 tarihleri arasındaki iletişim kayıtlarının araştırılabilmesi için mahkemeden karar aldı.

Savcılığın, 2716 kişilik listesinde, “cemaate yakınlığıyla bilinen bir yayın grubuna ait bir telefon numarasının” da bulunduğu öğrenildi.

Mahkeme kararında, savcılığın daha önce de 564 kişinin HTS kayıtlarını araştırdığı ve bunlar arasındaki 40 kişinin birbirleriyle irtibatlı olduğunu tespit ettiği belirtildi.

Yazıda, 2716 kişinin HTS kayıtları, şu sözlerle talep edildi: “Söz konusu suç örgütü ve içerisinde bulunduğu faaliyetlerin tüm yönleri ile deşifre edilebilmesi için (...) bu aşamada başka suretle delil elde etme imkanı bulunmadığı, söz konusu sınavda 120 sorudan 110 ve üzeri soruyu doğru yanıtlayan 2676 kişi ile birlikte daha önce 564 şahsa ait telefon numaralarının HTS kayıtları ile yapılan analiz çalışması sonucunda tespit edilen 40 kişi olmak üzere toplam 2716 kişinin GSM numaraları üzerinde gerekli araştırma yapmak üzere 1 Haziran 2010 ile 1 Ağustos 2010 tarihleri arasındaki iletişimlerinin tespiti, saat, tarih ve baz arayan aranan kimlik bilgisi arayan aranan konum bilgilerini gösterir değerlerini içeren HTS raporlarının Excel ortamında dijital olarak alınması için karar verilmesi talep olunur”

Karar reddedildi, yeniden başvuran savcı 9. ACM’den kararı aldı

Mahkeme, savcılığın bu talebini reddetti. Ret kararında, talepte belirtilen 2716 kişinin “şüpheli” veya “sanık” konumunda olmadıkları, yapılan son yasal değişiklikler uyarınca “iletişimin tespitine karar verebilmek için kuvvetli şüphenin somut delillere dayandırılması şartı” arandığı belirtilerek, “dedikodular, doğrulanmamış söylenti, tahmin veya varsayımların somut delillere dayanan kuvvetli şüphe olarak kabul edilmesinin olanaklı olmadığı” gerekçesiyle talebin reddedildiği bildirildi.

Ayrıca kararda, söz konusu sınavda 120 sorudan 110 ve üzeri soruyu doğru yanıtlayan herkes hakkında iletişimin tespiti talebinin kabulüne karar verilmesi halinde, bunun “Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırılık teşkil edeceği belirtilen ret kararında, bunun da korunmak istenen hak ve özgürlüğün özüne dokunacağı ve onun kullanılmasını etkisiz kılacağı” ifade edildi.

Şu gerekçeler de sıralandı:

“Suçla ilgisi olmayan numaraların değerlendirme dışında tutulacağını, aksinin ise belli bir grubun belli bir amaçla (para karşılığı menfaat elde etme veya kendi yandaşına sınavı kazandırma) yaptıkları eylemlerinin soruşturma dışında kalacağını ve delil bulunamayacağını.”

Cemaate yakın bir yayın grubuna ait numara da inceleniyor

Savcı Yücel Erkmen, Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ret kararına itiraz etti. İtirazı bir üst mahkeme olan Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi inceleyerek, kabul etti. Biri başkan toplam 5 üyesi olan mahkeme diğer iki üyenin bilgisi olmadan toplanarak HTS talep edilen 2716 kişilik listeyi kabul etti. Listede cemaate yakınlığıyla bilinen bir yayın grubuna ait bir telefon numarasının da bulunduğu öğrenildi. Bu kararın ardından savcılık, söz konusu 2716 kişi arasında birbiriyle irtibatlı olan kişileri tespit etmek üzere harekete geçti. (T24)

28 Eylül 2014
Etiket; ankara, cumhuriyet başsavcılığı, kpss, soruların sızdırılması, kopya, örgüt, cemaat, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Direnişten anladıkları masumları öldürmek
Çağla ikinci oldu
Çağla, İpek ve İnci ikinci turda
Kahkaha atmadıkları kaldı
İTO da "kardeşlik" yürüyüşüne katılacak
Kocaoğlu: Başbakanın sözlerine üzüldüm
Ankara da Şiddetli Patlama!
Cehennem Günü Yaşandı!
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir