1 Aralık 2023, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir uçaktan Irak gibi görünüyor   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürü Erkan Yaşacan, kaçak ve düzensiz yapılaşmanın olduğu bölgelere uçaktan bakıldığında İzmir’in Irak’ın bir kentinden veya Somali’nin başkenti Mogadişu’dan farklı olmadığını söyledi. İzmir’de kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu belirten Yaşacan, binaların 25-30 yaş ortalamasında olduğu Yalı, İnönü ve Mithatpaşa Caddesi ve Kordon’da yenileme gerektiğini açıkladı.

   Gaziemir Müteahhitler ve İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen “Kentsel Dönüşüm uygulamaları ve İzmir” konulu toplantı Tepe Restoran’da yapıldı. Dernek Başkanı Melih Göktanır, toplantının açılış konuşmasında İzmir’de çok sayıda olan eski binaların yenilemeye ihtiyaç duyulduğunu, siyasi rant gütmeden ve istismar edilmeden bu çalışmanın yapılmasını istediklerini söyledi. Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürü Erkan Yaşacan ise dernek üyesi 80 müteahite Kentsel Dönüşümle ilgili yasa, yönetmelik ve uygulamalarla ilgili bilgi verdi. Erkan Yaşacan, müteahhitlerin kentsel dönüşümün en önemli faktörlerinden birisi olduğunu, özellikle parsel bazında dönüşümü içeren riskli binaların yıkılıp yerine yenisinin yapılması işlevini gördüklerini söyledi.

   “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’la” müteahhitlerin yüzde 15-20 maliyet avantajı sağladığını dile getiren Yaşacan, İzmir’in 9500 hektarlık toplam alanının 4435 metrekaresinin ve kentsel dönüşüme konu alan kapsamında olduğunu söyledi. İzmir’de kentsel dönüşümün Bakanlık tarafından 6306 sayılı yasayla, belediyeler tarafından ise Belediye Kanunu’nun 73'üncü maddesine göre iki ayrı yöntemle yapılacağını belirten Yaşacan, İzmir’de bina yaş ortalamasının 25’in üzerinde olduğuna dikkat çekti.

IRAK KENTLERİ GİBİ

   İzmir’de kaçak ve düzensiz yapılaşmanın yoğun olduğunu belirten Yaşacan, çarpıcı bir benzetme yaptı. Kente uçaktan bakıldığında bu bölgelerin deniz olmasa İzmir’in Irak’in bir kentinden veya Somali’nin başkenti Mogadişu’dan farklı olmadığını beliten Yaşacan, “Eleştiri olarak değil, sonuca varmak için söylüyorum. Vatandaşı bu mezbelelikten kurtarmak, çağdaş bir kent hayaliyle bunu söylüyorum” dedi.

YALI’DA BİNALAR ESKİ

   Kaçak ve düzensiz yapıların yanısıra Karşıyaka Yalı, Mithatpaşa Caddesi, İnönü Caddesi, Kordonboyu gibi bölgelerdeki binaların yaş ortalamasıın 25-30 olması nedeniyle risk taşıdığını dile getiren Erkan Yaşacan, geçmişte denize paralel ve kentin içeri kesimlerine esinti girmesini engelleyen set biçimide apartmanların dikilmesine göz yuman yöneticilerin de kulaklarını çınlatıyorum. Bu alanlar geçmişteki gibi korunsaydı bugün İzmir Barselona gibi olurdu. Yenileme çalışmaları burada da yapılmalı” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM SİYASET ÜSTÜ TUTULMALI

   Kentsel dönüşümün İzmir için kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Yaşacan, “Bu tabloyu ister merkezi hükümet ister yerel yönetimler olsun değiştirmelidir. Kentsel dönüşüm siyaset üstü tutulmalı ve bu çalışmalar yapılmalıdır”dedi. Yaşacan, müteahhitlerin büyük projelerde yok olacakları ve “Ali Ağaoğlu” gibi büyük yatırımcıların İzmir’deki inşaat pastasına egemen olacakları endişesiyle ilgili değerlendirmelere yanıt veren Yaşacan, “İstanbul-Ankara’daki firmaların İzmir’de iş yapma hakkı var. İzmirli müteahhitlerinde İstanbul’da iş yapma hakkı var. Parsel bazında siz İzmir’de çok etkili olursunuz. Büyük projeler için ise birleşin, ortak olarak ihalelere girebilirsiniz. İhalelerin TOKİi’ye ya da başka büyük bir firmaya verilmesi gibi bir durum yok. Düzce’de 16 ayrı firba 8 bin konut yaptı” dedi.

03 Temmuz 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
İZMİR'E MEGA PROJE
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
TSYD'NİN URLA GURURU
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir