4 Ekim 2023, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Akil İnsanlar Kütahya'daAkil İnsanlar Ege Heyeti Başkanı Tarhan Erdem, Heyet Genel Sekreteri Arzuhan Doğan Yalçındağ, Avni Özgürel, Hasan Karakaya, Fuat Keyman, Fehmi Koru ve Fadime Özkan Kütahya’ya geldi.

Heyettekiler Samanpazarı’nda bulunan bir lokantada yemek yedi. Burada Hüseyin Kahraman adlı emekli bir vatandaş Fuat Keyman’a Akil heyetin çalışmalarını desteklediğini söyledi. Heyet Başkanı Tarhan Erdem yemek çıkışında gazetecilere açıklamada bulundu. Erdem, "Kütahya’da halkın, değişik kesimlerin fikrini, görüşünü almaya çalışacağız. Arkadaşlarımız da isterlerse fikirlerini söyleyecekler. Mesele bundan ibaret” dedi.

MHP KABUL ETMEDİ

İlk olarak CHP’yi ziyaret edeceklerini ifade eden Tarhan Erdem, "Ardından Belediye başkanına gideceğiz. Sonra da Ak Parti’ye gideceğiz. MHP’den randevu istedim, MHP kabul etmedi. Belki yarın tekrar rica ederim” dedi.

SÜRECİ OLUMLU BULDU

Erdem bir gazetecinin, 'Murat Karayılan’ın çekilme ile ilgili açıklamalarını nasıl değerlendiriyoruz?' diye sorması üzerine, “Bana çok iyi geldi. Çok memnun oldum, netice itibariyle. Gayet tabi bu böyle olacak. Bu bir aşama. Bu aşama bitince başka bir aşamaya geçilecek. Tek kademeli bir işten bahsetmiyoruz. Değişik kademeleri olan bir işten bahsediyoruz” diye konuştu. Erdem silahların bırakılması konusundaki bir soruya da “Silahlar nerede duracak? Türkiye’de bırakmıyorlar. Kendileri götürüyorlar. Yani silah bırakmak ne manaya geliyordu? Maksat parmakların tetikten çekilmesiydi. O yapılıyor şimdi” yanıtını verdi.

İLK OLARAK CHP’YE ZİYARET

Heyet Genel Sekreteri Arzuhan Doğan Yalçındağ ile birlikte ilk olarak Kütahya’da CHP İl binasını ziyaret eden Tarhan Erdem burada il Başkanı Mehmet Akif Gün ve partililerle görüştü.

CHP İl başkanı Gün, "Bu ülkenin bütün insanları, bütün vatandaşları olarak bu sorunun çözülmesini talep ediyoruz. Ama bunun yöntemini sayın başbakan biliyor, bizim de hiçbir şeyden haberimiz yok. Sizlerin de var mı yok mu onu da aktaramıyorsunuz? Biz bu çözümün neresinde olacağız onu da bilemiyoruz?” dedi.

Tarhan Erdem, de CHP il binasında yaptığı konuşmada kendisinin bu konuda bilgisinin değil düşüncelerinin olduğunu söyledi.

Erdem şunları kaydetti:

''Kürt meselesi demek eşit haklar meselesi demektir bu kadar basit. Eşit haklar dedikten sonra kimse bir şey diyemez. Yani el sıkışacaksın elini geri aldığında sende de beş parmak olacak onda da beş parmak olacak.Türkiye bütçesinin bugün yüzde 30’nu biz harcıyoruz paramızı, 80 senelik meseleden bahsediyoruz. Merkezi yönetimin yerinden yönetime dönüşmesi lazım. Bu gün başbakan idareyi merkezleştirdiği için yanlış yapmaktadır. Bugün başbakan merkezi idarede başkanlık rejimi kurmaya çalıştığı için yanlış yapmaktadır. Bunlar ayrı şeyler. Eğer biz Kürt meselesini çözeceksek Kürtlere yönetime katılma hakkı vermemiz lazım. Nerede? Çoğunluk olduğu yerde mesele onlarla bizim meselemiz yoktur. Ama onların bizimle meselesi vardır. Bugünkü durum belli, 13 milyon Kürt var bu 13 milyon Kürt'ün gelir, eğitim düzeyi, yaşam seviyesi bizden geri basit bir şey söylüyorum. Bizim 13 milyondan fazla Kürt halkımızla, insanımızla, bu insanlara eşit hakları vermek lazım. Benim söylemek istediğim budur. Ne bundan santim fazlası ne bir santim gerisi bunu aklınızda tutun af olur mu olmaz mı bunlar daha uzun zaman önümüzdeki 5-10 senenin meselesidir. Af da olabilir olmaya bilirde sen eğer bu hakları, demokratik hakları doğru dürüst verebilirsen eğer bu af meselesi ikinci dereceye düşer yok eğer ben hak vermeyeceğim hep senin haklarını gasp edeceğim diyorsan o af birinci plana çıkar ne demek istediğimi anladınız."

Heyet CHP’den sonra Kütahya’nın Ak Partili Belediye Başkanı Mustafa İça’yı ziyaret etti. Belediye önünde tekerlekli sandalyedeki Güneydoğu gazisi Seyhan Kasal, Tarhan Erdem’e “Bu süreçte önce biz gazileri ikna etmeniz gerekir” dedi.

Heyettekiler bir süre belediye başkanı Mustafa İça ile sohbet etti. Heyet Başkanı Tarhan Erdem ve beraberindekiler daha sonra Ak Parti İl Başkanı Kamil Saraçoğlu ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan’ı ziyaret ettiler.

26 Nisan 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
İZMİR'E MEGA PROJE
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
TSYD'NİN URLA GURURU
MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
 
+ Çok okunan haberler
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir