1 Aralık 2023, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Güneş Tarlası Projesi'ne İZKA desteği4 bin üyeli Belediye Başkanları Sözleşmesi’ne (Covenant Of Mayors) Türkiye’den ilk imza atan belediye olan Karşıyaka, bu sözleşmeyle taahhüt ettiği, karbon salımının 2020 yılına kadar yüzde 35 azaltılmasına yönelik ikinci ciddi adımını attı. 2013 yılı başında, sözleşme doğrultusunda hazırladığı Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nın ilk ayağı olan KARBİS projesini hayata geçiren Karşıyaka Belediyesi, Güneş Tarlası projesi için de İZKA’dan 1 milyon liralık hibe aldı.

İzmir Kalkınma Ajansı’nda düzenlenen törende imzalar, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergüder Can tarafından atıldı. Alternatif enerji kaynaklarının kullanımının, dünyanın geleceği açısından öneminin farkında olduklarını belirten Belediye Başkanı Durak, “Bizim dileğimiz, bu projenin kısa sürede hayat geçirilmesi ve benzeri projelerin çoğalarak, İzmirimizin kazanmasıdır. Böylelikle, karbon salımının azaltılması yönünde de önemli bir adım atmış olacağız.

İZKA’ya da, desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi. Sürdürülebilir enerjinin, bundan sonraki süreçte dünyanın başlıca gündemi olacağına dikkat çeken İZKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergüder Can, önemli olanın bu projelerin devamlılığının sağlanması olduğunu belirterek, “Bize, hibeleri sağlarken, neye göre belirlediğimiz soruluyor. Biz, dağılımı, bölge planımıza göre yapıyoruz. Yenilenebilir enerji de bölge planımızda bulunuyor. Bu yüzden, Karşıyaka Belediyesi’nin Güneş Tarlası projesine destek veriyoruz. Bu tür projeler örnek olacaktır” diye konuştu. Belediye kendi enerjisini üretecek İZKA ile imzalanan protokolle 1 milyon liralık hibe alan Güneş Tarlası projesi, Karşıyaka Belediyesi’nin Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nın önemli başlıkları arasında yer alıyor. Sancaklı Köyü Pilav Tepe mevkiinde, Belediye mülkiyetindeki 32 bin metre karelik alanın 6 bin metre karelik kısmına kurulacak olan Güneş Tarlası’nın ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak. Üretilen enerji ilk etapta Karşıyaka Belediyesi hizmet binası, Ziya Gökalp Kültür Merkezi ve Tay Park’ın ihtiyacını karşılayacak. Kurulacak güneş tarlasında yıllık 500 bin kwh’lık elektrik enerjisi elde edilebilecek. Güneş tarlası yatırımı yaklaşık 5 ila 7 yılda kendini amorti edecek kapasiteye ulaşacak.

10 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
İZMİR'E MEGA PROJE
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
TSYD'NİN URLA GURURU
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir