17 Temmuz 2024, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Güneş Tarlası Projesi'ne İZKA desteği4 bin üyeli Belediye Başkanları Sözleşmesi’ne (Covenant Of Mayors) Türkiye’den ilk imza atan belediye olan Karşıyaka, bu sözleşmeyle taahhüt ettiği, karbon salımının 2020 yılına kadar yüzde 35 azaltılmasına yönelik ikinci ciddi adımını attı. 2013 yılı başında, sözleşme doğrultusunda hazırladığı Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nın ilk ayağı olan KARBİS projesini hayata geçiren Karşıyaka Belediyesi, Güneş Tarlası projesi için de İZKA’dan 1 milyon liralık hibe aldı.

İzmir Kalkınma Ajansı’nda düzenlenen törende imzalar, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergüder Can tarafından atıldı. Alternatif enerji kaynaklarının kullanımının, dünyanın geleceği açısından öneminin farkında olduklarını belirten Belediye Başkanı Durak, “Bizim dileğimiz, bu projenin kısa sürede hayat geçirilmesi ve benzeri projelerin çoğalarak, İzmirimizin kazanmasıdır. Böylelikle, karbon salımının azaltılması yönünde de önemli bir adım atmış olacağız.

İZKA’ya da, desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi. Sürdürülebilir enerjinin, bundan sonraki süreçte dünyanın başlıca gündemi olacağına dikkat çeken İZKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergüder Can, önemli olanın bu projelerin devamlılığının sağlanması olduğunu belirterek, “Bize, hibeleri sağlarken, neye göre belirlediğimiz soruluyor. Biz, dağılımı, bölge planımıza göre yapıyoruz. Yenilenebilir enerji de bölge planımızda bulunuyor. Bu yüzden, Karşıyaka Belediyesi’nin Güneş Tarlası projesine destek veriyoruz. Bu tür projeler örnek olacaktır” diye konuştu. Belediye kendi enerjisini üretecek İZKA ile imzalanan protokolle 1 milyon liralık hibe alan Güneş Tarlası projesi, Karşıyaka Belediyesi’nin Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nın önemli başlıkları arasında yer alıyor. Sancaklı Köyü Pilav Tepe mevkiinde, Belediye mülkiyetindeki 32 bin metre karelik alanın 6 bin metre karelik kısmına kurulacak olan Güneş Tarlası’nın ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak. Üretilen enerji ilk etapta Karşıyaka Belediyesi hizmet binası, Ziya Gökalp Kültür Merkezi ve Tay Park’ın ihtiyacını karşılayacak. Kurulacak güneş tarlasında yıllık 500 bin kwh’lık elektrik enerjisi elde edilebilecek. Güneş tarlası yatırımı yaklaşık 5 ila 7 yılda kendini amorti edecek kapasiteye ulaşacak.

10 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU
YAZAR ÖZEKE KABRİ BAŞINDA ANILDI
DEMOKRAT GAZETECİLER DERNEĞİNDE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ
19 MAYIS' DA YEŞİLAY COŞKUSU
SAĞLIĞIN KEYFİNİ BİRLİKTE SÜRÜYORUZ
TSYD İZMİR'DE NÖBET DEĞİŞİMİ
KAMU PERSONELİNE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MOBBİNG İLE MÜCADELE HAFTASI
MUĞLA YEŞİLAY’DA KAN DEĞİŞİMİ
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
 
+ Çok okunan haberler
MUĞLA YEŞİLAY ŞUBESİ YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir