4 Aralık 2022, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir Avrupalı Türkleri bekliyorİzmir Üniversiteler Platformu tarafından düzenlenen “Uluslararası Marka Kent: İzmir Çalıştayı” İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. Törene Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği Başkanı Prof. Dr. Recep Keskin, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, Hizmet Gönüllüleri Konfederasyonu Genel Başkanı Nezaket Emine Atasoy, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, Türk Alman Sanayici İş Adamları Ticaret Odası Vekili Hayati Önel, EXPO 2020 Genel Sekreterliği İletişim Koordinatörü Nazlı Kayı katıldı.

EXPO 2020 adaylık sürecinde işbirliği gerçekleştirmek ve üniversiteler kenti İzmir’in eğitimde uluslararasılaşma girişimlerine destek oluşturmak amacıyla düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan gerçekleştirdi. Etkinliğin iletişim çalışmaları da Yaşar Üniversitesi Medya İlişkileri Koordinatörlüğü tarafından yapıldı.

Küresel ekonomik krizin batı eğitim dünyasına yansımalarını ele alan Prof. Dr. Murat Barkan beyin göçünün yönünün tersine döndüğüne dikkat çekti. Barkan, “Küresel ekonomik kriz batılı bilim arzını açığa çıkartıyor. Bütçe kısıntıları nitelikli bilim insanlarını işsiz bırakıyor. Böylece bütçe kısıntıları nedeniyle kariyeri tehlikeye düşen Avrupa ve Amerikan üniversitelerin bilim insanları başka coğrafyalara yöneliyor” dedi.

 Türk üniversitelerinin çekim gücünden İzmir üniversitelerinin de faydalanabileceğini belirten İzmir Üniversiteler Platformu yetkilileri de, “Bir ‘Uluslararası Üniversiteler Kenti’ oluyoruz. Uluslararası ölçekte bilim ve teknoloji arenasına dönüşüyoruz. Kent ölçeğinde yerel yönetim, sivil toplum ve orta öğretim kurumları ile işbirliği yoğunlaşıyor. İzmir Üniversiteler Platformu, kent üniversiteleri için bir ayrıcalık halini alıyor. İzmir, sayı ve kalitesi yükselen entelektüel sermayesi ile yüksek öğrenim için yatırım yapılabilir bir kent kimliği oluyor. Yaşanan tüm gelişmeler İzmir’in eğitimde uluslararasılaşma girişimlerine büyük destek oluşturacaktır” diye konuştular.

ÇALIŞTAY'IN AMACI

Çalıştaya İzmir Üniversiteleri Platformu’na üye Yaşar , Ege, Dokuz Eylül, İzmir Ekonomi, İzmir, Gediz, Şifa, Kâtip Çelebi üniversiteleri ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü katkı sağlıyor. Çalıştayda ele alınacak başlıca konular şöyle:

-Öncelik Almanya’da olmak üzere Avrupa’da yaşayan ve yükseköğrenim çağındaki 2’inci ve 3’üncü kuşak Türk varlığının eğitimi ile ilgili sorun ve beklentilerini tartışmak.

- Bu gençlerin İzmir’deki üniversiteleri hakkında bilgilendirilmelerini sağlamak.

-Almanya ve Avrupa’daki yükseköğrenim çağ nüfusuna yönelik olarak bilgilendirme ve tanıtım çabalarında işbirliği sağlamak.

-Almanya’dan başlamak üzere Avrupa ölçeğinde ‘ortak tanıtım projeleri’ oluşturarak bunları uygulama yöntemlerini görüşmek.

 “Uluslararası Marka Kent:İzmir Çalıştayı’nın” ardından, 2013 yılı Haziran ayı içerisinde Almanya-Köln’de Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın liderliğinde, İzmir Üniversiteleri Platformu’na üye üniversitelerin yanı sıra Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın yönlendireceği en çok on Türk üniversitesinin katılımıyla bir eğitim fuarı düzenlenmesi planlanıyor.

20 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İZMİR'E MEGA PROJE
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
TSYD'NİN URLA GURURU
MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN DOĞA ŞART
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
MESELE İZMİR'DEN DAHA ÇOK İNSANIMIZIN ANKARA'DA YER ALMASI
KARŞIYAKA BELEDİYESİNDEN SPORA DEV HİZMET
NARLIDERE ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI SAHNEDE
MUĞLA ŞAMPİYONLARI MİLAS'TAN
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
MAZHAR ALANSON SENFONİ YANDIM
 
O belde (Ahmet Haşim)
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir