4 Ekim 2023, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Milli Şefin kızı İzmir'de...Yaşar Üniversitesi ve İnönü Vakfı işbirliği ile düzenlenen “90. Yılında Devletimizin Kuruluş Belgesi Lozan Barış Antlaşması” konulu panelde tarihi antlaşmanın önemi anlatıldı.

Yaşar Üniversitesindeki panele konuşmacı olarak katılan İsmet İnönü’nün kızı ve İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker babasını, “İzmir’e her zaman sevgilisine kavuşan delikanlı heyecanı ile gelirdi” sözleriyle yad etti.

Toker, “Sınırlarımızı değiştirecek ve özgürlüğümüzü yani bağımsızlığımızı her hangi bir şekilde kaybedecek olursak o zaman hakikaten Lozan Barış Antlaşması sona ermiş olacaktır. Şimdilik antlaşma devam ediyor. Sayenizde devam edeceğine de eminim” dedi.

Özden Toker, İzmir’in ailesi için önemli bir yeri olduğunu söyledi. İsmet İnönü’nün İzmir’de dünyaya geldiğini hatırlatan Toker, panelde gençlere Lozan Antlaşması’nın Türkiye’nin bağımsızlığı için önemini anlattı.

Toker, şöyle konuştu:

“Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yapılan tüm antlaşmalar arasında yalnızca Lozan Barış Antlaşması devam etmektedir. Bunun da devam etmemesi için bir zaman kısıtlaması yoktur. Ancak sınırlarımızı değiştirecek ve özgürlüğümüzü yani bağımsızlığımızı her hangi bir şekilde kaybedecek olursak o zaman hakikaten Lozan Barış Antlaşması sona ermiş olacaktır. Şimdilik antlaşma devam ediyor. Sayenizde devam edeceğine de eminim.”

Lozan’ı unutturmayacağız İnönü Vakfı olarak antlaşmanın 90’ıncı yıldönümünde tüm Türkiye genelinde seferberlik başlattıklarını belirten Toker, “Biz 90’ıncı yıldönümünün bir ayrıcalığı olsun istedik. Artık bir takım şeyler hatırlanmıyor. İstedik ki o günleri bizlerin hatırladığı gibi hatırlatalım. Bir takım bilgileri gençlerle paylaşalım. Vakıf olarak böyle bir seferberlik başlattık. Lozan’ı Türkiye’nin üniversitelerinde akademik olarak açıklamak ve tartışmak istedik” dedi.

İnönü Anısına Çello Dinletisi Panelde Milli Şef İsmet İnönü’nün klasik müziğe olan tutkusu bir kez daha dile getirildi.

Hitler Almanya’sından kaçarak Türkiye’ye sığınan Prof. David Zirkin’den 50’li yaşlarında çello dersi aldığı bilinen İnönü anısına müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Dinleti Prof. Dr. Zirkin’in emeğinin izlerini taşıyan Nejat Tekebaş’ın yetiştirdiği 2 çello sanatçısı, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlileri Serdar Mamaç, Aylin Aybek ve Müzik Bölümü öğrencileri tarafından gerçekleştirildi.

Hukuki ve Tarihsel Tartışma Panelde ayrıca Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aylin Güney’in moderatörlüğünde Emekli Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işıl Özkan ve Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemal Arı konuşmacı olarak katıldılar.

Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Rektör Prof.Dr.Murat Barkan ve çok sayıda davetli de paneli izledi.

09 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
İZMİR'E MEGA PROJE
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
TSYD'NİN URLA GURURU
MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
 
+ Çok okunan haberler
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir