1 Şubat 2023, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Stat işi emrivaki olduİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bir sonraki meclis toplantısında, Göztepe'de yapılması planlanan stat projesiyle ilgili şartlı muvafakat kararını onaylayacaklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesi'nin sahibi olduğu araziyi sadece stat ve otopark amacıyla tahsis edeceğini hatırlattı.

Başkan Kocaoğlu şunları kaydetti:

“Bir emrivaki ile karşı karşıyayız. Karşıyaka’da Yalı’da stat yapılıyor, ihaleye çıkıldıktan sonra bizim haberimiz oluyor. Büyükşehir yok sayılıyor. Her bakımdan yanlış ama birileri bu kararı veriyor. Şehircilik, imar ve trafik açısından yanlıştır.

Biz sorumlu davranarak yanlışı vurguluyor, gerekli mücadeleyi de veriyoruz. 2011 yılından önce Örnekköy’deki spor alanını dönemin Spor Bakanı ve Gençlik Spor Genel Müdürü ile birlikte belirledik. Vali Bey araziyi Gençlik ve Spor Bakanlığı’na acele devretti. Sonra seçimler oldu, bakan değişti. Ardından Bakan Suat Kılıç’a iki kez gittim.

Ona ‘spor kompleksi ve stadı birlikte yapalım’ dedim. Parasının da yarısını ödemeyi taahhüt ettik. Hatta 'yapılan tesisleri bakanlığa verelim' dedik. Örnekköy’deki stat için bize ‘olmaz’ dediler. Oranın zemini sağlıklı değilmiş. Yüzde 30 maliyet farkı olduğunu söylediler. Peki, Yalı'nın zemini Örnekköy'ün zemininden daha mı iyi? ‘Hayır, burada tamamen zemini kazıkla geçeceğiz. Zemin suyun içinde’ dediler. O halde problem zemin değil.

Göztepe’ye de, Karşıyaka’ya da hangi amaçla stat yapılıyor bilmiyoruz. Hangi şehir plancısını götürürseniz götürün, elini vicdanına koysun, karşı çıkar. Göztepe Stadı’nın olduğu yerde arazimiz var. Stat ve altına otopark yapılabilmesi için Çarşamba günü buraya müsaade edeceğiz. Stadın altında ticari alan yapmaya engel olmuyoruz. Kitlenin altına yapılabilir. Süreci de izliyoruz. Aynı durum Karşıyaka’da da geçerlidir.

Herkes eğri oturacak, doğru konuşacak. Hepimizin çıkarmaya, toplamaya, bölmeye aklı eriyor. Bu kenti gelecek kuşaklara sağlıklı büyüterek emanet etmek istiyoruz. Bu kenti beton yığını yapmak istemiyoruz. Kenti her yerde imar rantı olarak düşünmeyeceğiz. Sadece faiz politikası ile ülkenin kalkınamayacağını gördük. Karşıyaka’da oturanlar stada baksınlar. Arkasında fidanlıktan başka yeşil alan yok. Göztepe’de de aynı durum geçerli. Bu nasıl bir şeydir? Uzundere’de binlerce dönümlük arazi var. Stat yerinin oraya yapılmasında ne mahsur olabilir? Mevcut tesisler bırakın altyapı tesisleri olarak kalsın.”

İL ÖZEL İDARE MALLARI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kapatılan İl Özel İdaresi'nin mallarının haksız dağıtımına karşı açtıkları davaları teker teker kazandıklarını da hatırlattı. Valiliğin 30 ilçe arasındaki iş makinesi dağıtımda en büyük payın AKP'li belediyelere düştüğünü dile getiren ve hangi ilçelere ne kadar araç verildiğini tek tek sayan Başkan Kocaoğlu, CHP'li belediyelerin birçoğuna ise tek bir araç bile verilmediğini söyledi. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bu dağılım yapılırken şu belediyenin hizmet yapması için bu araçlara hakkı vardı, doğru. Peki, diğer belediyelerin hakkı yok mu? Adalet mülkün temelidir” dedi.

TERÖRE KARŞI TEK YÜREK

Türkiye'de son günlere damgasını vuran terör eylemleri, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki tüm siyasi parti grupları tarafından kınandı. Başkan Aziz Kocaoğlu, bu sıkıntılı süreci geçmek için herkesin özveride bulunması gerektiğini söyledi.

CHP, AKP ve MHP gruplarının sözcüleri de Başkan Kocaoğlu'nun açıklamalarını destekleyerek birlik ve beraberlik mesajları verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ağustos ayı toplantısı 1. birleşiminde konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, ülkede peş peşe yaşanan terör olayları nedeniyle sıkıntılı bir süreçten geçildiğini söyledi.

Can ve mal güvenliği konusunda endişe yaratan gelişmeler yaşandığını, turizm sezonu itibariyle yabancıların Türkiye'ye bakışı açısından da çok büyük sıkıntılar oluştuğunu ifade eden Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:

“Ayrıca tüm büyük kentlerimizde olduğu gibi İzmir'de de Suriye vatandaşlarının durumları ve bütün bunların hepsini düşündüğümüzde, tüm bunların ilacının sadece bizlerde olduğunun ve bu zor süreci birlikte geçmek için hep beraber özveride bulunmamız gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Şehitlerimize Tanrı'dan rahmet yaralı insanlarımıza acil şifalar diliyorum. Hepimizin millet olarak başı sağ olsun.”

Başkan Aziz Kocaoğlu'nun açıklamalarının ardından CHP, AKP ve MHP grup sözcüleri de ülkede yaşanan terör olaylarını kınayarak, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

AFETTEN SİYASİ NEMA OLMAZ

Meclisteki gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından güncel konulardaki görüşlerini de dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Zübeyde Hanım Huzurevi'nde geçtiğimiz Cuma gecesi çıkan yangın sonrası yapılan bazı yorumları değerlendirdi. Konunun siyasi malzeme yapılmaya çalışıldığını dile getiren Başkan Kocaoğlu, “Bir huzurevinde çıkan yangından, kazadan, beladan, doğal afetten siyasi nema çıkmaz. Herkesin 'geçmiş olsun' diyeceği yerde farklı şeyler konuşuluyor. Orada bir hata, kusur yok. Yangın çıkmış, bu siyasi malzeme yapılır mı? Ne günlere kaldık” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın ön tespit raporunu da meclis üyeleriyle paylaşan Başkan Aziz Kocaoğlu, yangına huzurevi personeli tarafından müdahale edilerek doğalgaz vanasının kapatıldığı; itfaiye, ambulans, doğalgaz firması yetkililerine haber verildiği ve itfaiye ekiplerinin ihbardan 4 dakika sonra olay yerine intikal ettiği ifadelerine yer verilen bilgi notunu okudu.

Ön tespit raporunda yangının üst katlara ve koridorlarda bulunan odalara ulaşmadan söndürüldüğü, huzurevi sakinlerinin yangın merdivenleri ve itfaiye merdivenleri ile hızla tahliye edildiği yönünde tespitler bulunduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bilgi notundaki şu bölümleri de paylaştı:

“Huzurevi’nde duman algılayıcı sistem, yangın söndürmede kullanılan kimyevi ve tozlu söndürücü cihazlarla her kat arasında yangın dolaplarının olduğu ve müdahalenin büyük kısmının bu araçlar ile yapıldığı, alarm sisteminin devreye girdiği huzurevi sakinleri tarafından ifade edilmiştir. Elektrik altyapısı geçmiş yıllarda yenilenmiş olup bakımı ve kontrolü elektrik tekniker ve teknisyenleri tarafından yapılmaktadır. Yangında hayatını kaybeden yaşlımızın yatağa bağımlı KOAH hastası olması ve yangın çıkış noktasına odasının yakınlığı nedeniyle dumanlı ortam oluşması bu sonucu doğurmuştur.”

Başkan Aziz Kocaoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzmir İl Müdürü Nesim Tanğlay'ın huzurevindeki tüm denetimlerin eksiksiz ve sorunsuz yapıldığı ve yangın çıkacak bir noktaya rastlanmadığı yönündeki açıklamalarının da kayıtlarda yer aldığını söyledi.

BALÇOVA ARSA MAĞDURLARI KONUSU

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kamuoyunda Balçova arsa mağdurları olarak bilinen vatandaşların hak arayışları ile ilgili olarak da şunları dile getirdi:

“80 darbesinden önce, dönemin belediye başkanı Balçova'nın arazilerini para karşılığı mevzi parsel yaparak planlıyor. Sonra ihtilal oluyor. Biz geldiğimizde orada bin 842 vatandaşımız vardı. Bir kısmı dere yatağında, yamaçta ve zor yerlerde bulunuyordu. Zaten insanlara makbuz verilmiş. Bizim belediye olarak kanun yapma yetkimiz yok.

Bunu ancak TBMM kanun çıkartarak çözebilir. Bu tapuluları çözmek istiyoruz. Avukatları ile görüştük. Çalışma yaptık. Zemin etüdünü de, planlamayı da yaptık. Arazinin büyük kısmı ‘sakıncalı alan’ çıktı. Tek tek inşaat yapmak mümkün olmadığı için yerleşim planı yapmak istedik. İmar planını da yaptık. Önce bize ‘Olimpiyat Köyü kadar yoğunluk verin’ dediler. Onu da verdik. Arkasından ‘AİHM’e gideceğiz’ dediler. Bu arkadaşlar orada 2 bin 500 daire yapabiliyorlar. Biz ‘olan budur’ dedik. Bu mesele 40 seneden beri gündemde...

Yaptığımız budur. Tapularla ilgili belediyenin yapacağı bir şey yoktur. 11 senedir belediye başkanı olan kişi, bu sorunu çözme iradesini göstermiştir. Elbette kanun ne derse o olur! Arkadaşların zaten mücadelesi devam ediyor. Burada ne mağduriyet ne de kasıt var. Bizim çözebildiğimiz bu kadar. Daha iyisini çözen yardım edecektir. Mağdur olmuşlardır, haklılar. Kangren olmuş bir yaradır. Elinde tapusu olmayanlar, sorunun çözümünü TBMM’de aramalıdır.”

11 Ağustos 2015
Etiket; izmir statlar, aziz kocaoğlu stat Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


TSYD'den Uslu'ya hoşgeldin ziyareti
O statlar yapılacak
İzmir'de Statların İnşa Süreci İşliyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA MİLLİ MÜDÜRLÜĞÜ OKUR GEZER YAZAR PROJESİ YAZARLIK ATÖLYESİ ETKİNLİKLERİ İLE YOLA TAM GAZ DEVAM EDİYOR.
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
İZMİR'E MEGA PROJE
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
TSYD'NİN URLA GURURU
MENEMEN'DE İFTARLIKLAR PEHLİVAN'DAN
MENEMEN'DE ÇOCUKLARA 23 NİSAN MÜJDESİ
ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI BÜYÜLEDİ
SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN DOĞA ŞART
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
MESELE İZMİR'DEN DAHA ÇOK İNSANIMIZIN ANKARA'DA YER ALMASI
KARŞIYAKA BELEDİYESİNDEN SPORA DEV HİZMET
NARLIDERE ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI SAHNEDE
MUĞLA ŞAMPİYONLARI MİLAS'TAN
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
MAZHAR ALANSON SENFONİ YANDIM
 
O belde (Ahmet Haşim)
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir