18 Temmuz 2018, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir Kırım Türklerinden Açıklamaİzmir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

"Kırım Türklerinin tarihi vatanı olan Kırım 27 Şubat 2014 gününden itibaren Rusya askeri birlikleri tarafından işgale başlandı. Önce Kırım Muhtar Cumhuriyeti Parlamentosu basılarak, Parlamento’nun bir kısmına silahların gölgesinde oturum yaptırılıp, Kırım’ın en önde gelen Rus ayrılıkçılarından birinin başkanlığında ve tamamen Ruslardan oluşan sözde bir “Kırım Hükümeti” kurduruldu.

Aynı toplantıda yine tamamen kanunsuz şekilde Kırım’ın kaderi hakkında referandum kararı alındı. 28 Şubat günü ise Kırım’in bütün hava, deniz ve kara yolu girişleriyle idari binaları ve devlet radyo-televizyon kurumu bu baskıncılar tarafından işgal edildi.

Yarımadanın dış dünyayla olan her türlü iletişim vasıtaları bir bir baskıncılar tarafından zapt edilmekte ve kesilmektedir. Vatanımızı istila eden yabancı işgal güçlerinin Kırım Türkleri milli kurumlarını özellikle hedef alacakları bilgisi gelmektedir. Silahsız ve savunmasız olan Kırım Türkleri halkı vatanını işgal eden ve binlerce kişiden oluşan yabancı silah güçler karşısında çok ciddi bir tehdit altındadır. Rusya’nın Kırım’da yaptığı bu terörist eylem ve istila hareketi her türlü milletlerarası kuralın ayaklar altına alınmasından başka bir şey değildir.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yapılmış olan bu açık saldırının haklı görüleceği en ufak bir gerekçe olamaz. Dünyanın bugün geldiği noktada geçtiğimiz yüzyıllara ait istila ve nüfuz bölgeleri kurma teşebbüsleri asla kabul edilemez. Kırım Türklerinin vatanlarından ve milli haklarından asla vazgeçmeyen, bunun uğrunda en yılmaz şekilde mücadele eden yiğit bir halk olduğu çoktan tarihe geçmiştir. Ancak, bu vasıfların yanında demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve barışa bağlılıkta Kırım Türkleri halkının hiçbir zaman sapmadığı milli prensipleri ve sosyal gelenekleridir. Bu her zaman böyle kalacaktır.

Kırım Türkleri halkının Kırım’da ve Ukrayna Cumhuriyeti’nin diğer bölgelerinde yaşayan Ukrayna, Rus ve diğer etnik gruplara mensup hiçbir halka karşı düşmanlığı yoktur. Ihtiraslı ve emperyalist politikacıların bütün çirkin oyunları dahi halkımızın diğer halklarla dostça ve barış içinde yaşama kararlılığını değiştiremez. Biz Kırım’da, bütün Ukrayna’da, kısacası tüm dünyada hiçbir halkın diğerine zulmetmediği, birbirine saygı gösterdiği, hukuk ve demokrasi içinde yaşadığı bir düzen istiyoruz. Gerek Vatan Kırım’daki gerekse diasporadaki Kırım Türkleri uğrunda canlarını vermeye hazır oldukları vatan topraklarındaki bu terörist oldu bittiyi ve bu yüz kızartıcı metotlarla teşkil edilen sözde siyasi yapılanmaları asla tanımayacaklardır.

Kırım Türkleri halkı Ukrayna’nın bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve demokratik düzenini sonuna kadar savunacak, yegane vatanı olan Kırım’ın kaderinin belirlenmesinde Kırım Türkleri halkını ve onun iradesini hiçe sayan bütün karar ve uygulamalar hukuken ve siyaseten yok hükmündedir. Kırım Türkleri olarak her şeyden önce kopmaz soy, dil, din, kültür ve tarih bağlarıyla bağlı olduğumuz, her zaman büyük saygı ve sevgiyle bütünleştiğimiz Türkiye’ye, bütün Türk dünyasına, İslam alemine ve dünya kamuoyuna yapılmakta olan bu terörist saldırı ve istilayı durdurmak üzere harekete geçmeleri çağrısında bulunuyoruz.

YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAHİP UKRAYNA! RUSYA KIRIM’DAN ELİNİ ÇEK! YAŞASIN HÜR KIRIM TÜRKLERİ HALKI! KIRIM TÜRKLERİ HALKI ASLA TESLİM OLMAYACAKTIR! VATANIMIZ KIRIM’DAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ!"

 İzmir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği

04 Mart 2014
Etiket; izmir kırım türkleri Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İzmir'deki Kırım Türklerinden Destek Çağrısı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
YGS öncesi altın kurallar
Yaşar'dan 'Rusya krizi' reçetesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir