20 Temmuz 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Başarıda engel tanımıyorlar.Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi Öğrencileri başarıda engel tanımıyorlar.

Bütün dünyada olduğu gibi salgına karşı yürütülen önlemler kapsamında kısıtlamalar sürerken bütün bu kısıtlamalara rağmen çalışmalarına ara vermeden devam eden öğrenciler ve hocaları gayretlerine engel konamayacağını gösterdiler.

Muğla’nın eğitimdeki çınarlarından olan ve yakın zamanda Şehit Altuğ Pek adını alan Anadolu Lisesi öğrencileri son olarak başarılarını kazandırdıkları altın ve gümüş madalyalarla taçlandırdılar.

Buca IMSEF ve Endonezya Genç Bilim İnsanları Derneği (IYSA) işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Araştırma Bilim Yarışması’nda Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi öğrencisi Çağlayan ASLAN, Biyoloji Dalında Life science (Canlı Katagorisinde) Dünya Birincilik ödülünü hak ederek Altın Madalya kazandı. Yine aynı liseden Sudenaz Fatma ÖNER ise Biyoloji Dalında Environmental secience (Çevre Bilimi) Dünya İkincilik Ödülüne layık görülerek Gümüş Madalyanın sahibi oldu.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden 500 projenin katıldığı ve bunlardan sadece 120 projenin finale kalabildiği yarışmada, öğrencilerin hazırladığı projeler iki aşamalı değerlendirmeden geçerek finalist oldular ve sunumlarını da canlı olarak çevrim içi programda, İngilizce olarak yaptılar.

Çevre sorunlarına el atan öğrenciler, geliştirdikleri proje ile biyosorpsiyon yöntemi ile canlılar üzerindeki büyümelerde led ışıkları kullanarak çeşitli meyve yapraklarından anti bakteriyel ve antifungal (mantar) boya üretmeyi başardılar. Başarılı bilimsel çalışmaların ekip işi olduğunu vurgulayan

Proje Yarışması Koordinatörü Biyoloji Öğretmeni Mehmet Ali Onaran "Biz salgın dönemini fırsata çevirerek çalışmalarımıza devam ettik. Planlı ve sistemli çalışmalarımız sayesinde dünya finaline kalmayı başardık. Başarı kadar başarının desteklenmesi ve takibi de önemlidir. Okul müdürlerimiz, İl ve İlçe müdürlerimiz bu süreci bizimle beraber takip ettiler. Gerek medya hesaplarından gerekse öğrencilerle diyalog kurarak onların motivasyonunu sağlamada yardımcı oldular ve gerçekleşen başarılara zemin hazırladılar. Velilerimiz de her anlamda öğrencilerimize destek oldular, bize güvendikleri ve destekleri için herkese teşekkür ederim." dedi.

Bu başarı Muğla kamuoyunda geniş yer buldu. Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre de Türkiye'nin gururu olan öğrencilerin çalışmalarını en başından beri gururla takip ettiğini ve başarılarından büyük onur duyduğunu belirtti.

Erdal ÇİL

17 Nisan 2021
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
HAYAT KURTARAN YÖNETİM SİSTEMİ
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
HEKİM YURTDIŞI GÖÇÜ ARAŞTIRMASI SONUÇLARI
MOBBİNG MÜCADELESİ HIZ KESMİYOR
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
ŞAMPİYONLARIN GÖZÜ TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİNDE
BU YAŞTA MI DİYENLERE KULAK ASMADI
TÜRKİYE' DE BİR İLK
AŞILAR KISIRLAŞTIRIYOR MU?
EMİNE IŞINSI ÖKSÜZ ANILDI
AKILDAN UZAKLAŞTIKÇA SELEFİLEŞİYORUZ
ANADOLU LİSESİ SANKİ BİR EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Başarıda engel tanımıyorlar.
MANİSA'LILAR OKTAY SİNANOĞLU'NU UNUTMUYOR
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir