16 Haziran 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

MANİSA'LILAR OKTAY SİNANOĞLU'NU UNUTMUYORProf Dr Oktay Sinanoğlu Vefatının 6. Yıldönümünde Manisa ‘da anıldı.

Hayatını Türkçeye ve bilime adayan 20.yüzyılın en büyük Türk profesörlerinden olan Oktay Sinanoğlu, 1963 yılında 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak 28 yaşında “tam profesör” unvanını almıştı. Akademik hayatı boyunca bilimin ana dille olması gerektiğini haykıran Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, Türkçe’nin matematiksel yapısından dolayı en iyi bilim dili olduğunu da her fırsatta dile getirmişti.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Manisa Fen Lisesi işbirliğiyle düzenlenen panele Manisa’ lı öğrencilerin ilgisi büyük oldu.

Zoom üzerinden yapılan panele ikiyüz civarında katılım olurken program yöneticiliğini Manisa CBÜ. Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Süleyman Sami İlker yaptı.

Programda ilk konuşmayı yapan CBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof Dr Yüksel Abalı,1999 yılında fakültelerine yaptığı ziyaret sırasında sayın Sinanoğlu ile tanışma fırsatı bulduklarını, onun 250 civarında bilimsel çalışmasının çok önemli olduğunu hatırlattı. Sinanoğlu’ nun hayatı boyunca kendisini üç aşka adadığını söyleyen Abalı, bunların Allah aşkı, vatan aşkı ve bilim aşkı olduğunu söyledi. Konuşmasında özellikle Sinanoğlu’nun azmi, çalışkanlığı ve milliyetçiliğinin altının çizilmesi gerektiğini vurgulayan Abalı, Sinanoğlu’nun gençlere tavsiyelerinin de altını önemle çizdi.

Bilimsel alanda yaptığı çalışmalardan kesitler sunan Abalı’ dan sonra söz alan Manisa CBÜ Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doçent Dr. Ferhat Karabulut ise “Türkçe Giderse Türkiye Gider” başlıklı konuşmasında Sinanoğlu’nun vasiyetinin, Türkçeyi doğru ve güzel kullanın sözü olduğunu söyledi. Onun başlıca davasının Türkiye’nin savunmasının Türkçe’ den, Türkçe’nin savunmasının ise Türkiye’nin savunmasından geçtiğini anlatmak olduğunu belirtti. İki dil bilen insanın iki insan olduğunu, ama kendi dilini bilmeyen insanın ise eksi yüz insan demek anlamına geldiğini söyleyen Sinanoğlu’nun dil olmazsa şeref olmaz sonucuna ulaştığını da sözlerine ekledi.

Konuşmasının son bölümünde merhumun Göçmen Hamamı kitabından kesitler sunan Karabulut’tan sonra söz alan CBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi ve aynı zamanda Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ayşe İlker, Sinanoğlu’nu 1999 yılında Manisa Türkocağı olarak çağırdıklarını ve şehirde birkaç gün ağırladıklarını söyledi. Oktay Sinanoğlu’nda bir Türkçe, bir Türk Müslümanlığı, bir Orta Asya ve bir Mevlana sevgilerinin asla göz ardı edilemeyeceğini, onun: “Hayatta en Hakiki mürşit ilimdir diyen Atatürk’ün gösterdiği yolda erken yaşta bilime girdiğini ve hayatı boyunca da Türk Dilini yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmak için mücadele ettiğini” söyledi.

16 Nisan 2021
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
HAYAT KURTARAN YÖNETİM SİSTEMİ
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
HEKİM YURTDIŞI GÖÇÜ ARAŞTIRMASI SONUÇLARI
MOBBİNG MÜCADELESİ HIZ KESMİYOR
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
ŞAMPİYONLARIN GÖZÜ TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİNDE
BU YAŞTA MI DİYENLERE KULAK ASMADI
TÜRKİYE' DE BİR İLK
AŞILAR KISIRLAŞTIRIYOR MU?
EMİNE IŞINSI ÖKSÜZ ANILDI
AKILDAN UZAKLAŞTIKÇA SELEFİLEŞİYORUZ
ANADOLU LİSESİ SANKİ BİR EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Başarıda engel tanımıyorlar.
MANİSA'LILAR OKTAY SİNANOĞLU'NU UNUTMUYOR
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir