13 Haziran 2024, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Fethullah Gülen'in darbe yorumu Fethullah Gülen, Mısır'da  Mursi’nin "hata yaptı" denilerek iktidardan uzaklaştırılmasının insafsızlık olduğunu belirterek, "Demokrasi bir kere daha darbe yedi" dedi.

 Gülen, www.herkul.org isimli internet sitesinde ’Mısır’da Darbe ve Ramazan’da Tevbe’ başlığıyla yayınlanan sohbetinde özetle şunlara yer verdi: "Yanıbaşımızdaki bir Müslüman devlet günümüzün kriterleri arasında çok önem verdikleri demokratik bir anlayışla ve demokratik kurallara bağlı olarak seçime gidiyor. İktidar oluyor, üzerinden bir sene geçmiyor. Bir senede, özür dilerim halk ifadesiyle diyeceğim, insan ağzım burnum diyemez. Bir senede, insan çıraklığı aşamaz. Bu devlet işi, kocaman bir devlet işi. Birilerine göre hatalardan dolayı alaşağı ediliyor."

"DEMOKRASİ BİR KERE DAHA DARBE YEDİ"

   Mursi hükümetinin Türkiye’deki 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül’e benzer şekilde darbeyle uzaklaştırılmasının tarih sayfalarına bir mesavi olarak geçeceğini söyleyen Gülen, "Bu bir mesele, meselenin bir yanı, onlara ait bir mesavi. Onlar onun hesabını Allah’a verirler. Maşeri vicdana karşı da verirler onun hesabını. Tarih sayfalarında satırlarında paragraflarında o mesaviyi, taşır onlara kadar ulaştırır, onlar ellerini kaldırır yazıklar olsun size derler.

   Yazıklar olsun 27 Mayıs’a, yazıklar olsun 12 Mart’a, yazıklar olsun 12 Eylül’e ve işte orda olan o işi yapana derler yani. Demokrasi bir kere daha darbe yedi. Mısır’da musibeti ikileştirme adına atfı cürümde bulunmak doğru değildir. Birileri efendim düşünemedik, bak öyle bir adamı oraya getirdi ki demek suretiyle bir de kendi hesaplarına hem de içinde bulundukları heyet hesabına musibeti ikileştirme adına atfı cürümde bulunmak, hukuk sisteminde atfı cürüm önemli bir husustur.

  Böyle toptan derleyip toplayıp insanları götürdüklerinde birilerini suçlamak suretiyle o işten sıyrılmaya bakarlar. ’Neden böyle oldu, niye böyle oldu olmaması lazımdı? Düşünseydi etseydi bunları’ demek doğru değildir. Bir başkası da kalkar der ki dünyada istihbaratı vardı. Bu adam bağışlayın ’hinoğlu hindi’ filan deselerdi ona, bunu Suriye’deki istihbarat da Mısır’daki istihbarat da diyebilirdi. Efendim Pentagon’daki istihbarat da diyebilirdi. Türkiye’deki istihbarat da diyebilirdi. Diyebilirlerdi ki varsa dünyayı dinleme adına şayet siz sistemlerinizi kurmuşsanız bütün dünyayı dinliyorsanız bu adamı tanımamışsanız şayet kendi kendinize veyl etmeniz lazım" diye konuştu.

"FİTNENİN BAŞTAN ÖNLENMESİ LAZIMDI"

   "Mümin aldanabilir. Yanınıza almışınızdır, 20 sene 30 sene kardeşim demişsinizdir, bağrınıza basmışsınızdır. Fakat bir gün hiç beklenmedik bir yerde sırtınızdan hançer yediğiniz zaman acıyla inlersiniz. Dönüp baktığınızda meğer oymuş dersiniz. Bunu görenler, sezenler haber vermeli. Bilebilen servisler bu mevzuda ikaz etmeli. O insanların yanılmalarına meydan vermemeliler" diyen Gülen şöyle devam etti: "Bazen bir menfaat çetesi etrafını sarar, ona sahip çıkar onu tutmaları onu desteklemeleri sadece kendi çıkarlarına bağlıdır. Onu öyle takdir ederler, öyle alkışlarlar. Bunları candan muhip dost zanneder ve dolayısıyla ona ulaşmak çok zorlaşır. Onların iyi dediğine iyi der, kötü dediğine kötü der. O hazret de böyle aldanmış olabilir yani. Onun ikaz edilmesi lazımdı. Daha evvel saydığım servisler onları ikaz etmeleri lazımdı. Fitnenin baştan önlenmesi lazımdı."

09 Temmuz 2013
Etiket; fethulla gülen, mursi, mısır, darbe Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Bomba İmha Uzmanı Hayatını Kaybetti
Beşiktaş Yönetimi Dava'ya Gelmedi!
İzmir'de 12 Eylül protestosu
12 Eylül'ün işkencecilerine zaman aşımı
IŞİD'e karşı terör zirvesi Suudi Arabistan'da toplanacak
Cami Bahçesinde Kefenli Eylem
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
HİSSELİ HARİKALAR MUĞLA'DAN GEÇTİ
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
Akran zorbalığını hafife almayın
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
İZMİR BASININDA HAZİN BİR SAYFA
İLK KURŞUN MUAMMASI
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
MAZHAR ALONSON SENFONİ YAYINDA
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
9 EYLÜL'DE ANLAŞMA SAĞLANDI
BU YAŞTA MI DİYENLERE KULAK ASMADI
436 YILLIK ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK
HASAN TAHSİN GAZETECİLİK YARIŞMASI SONUÇLANDI
ENGELSİZ ERİŞİME DESTEK
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE MOBBİNG ANKETİ
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Eliz Mira için bir araya geldiler
Çalışmak bizi tüketiyor mu
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir