24 Ocak 2022, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

MEB’den '4+4+4" açıklaması    Milli Eğitim Bakanlığı, 4+4+4 eğitim sistemi ile 60-66 aylık öğrencilerin okula devamlılığının sağlanmasına yönelik uygulamanın aynı kararlılıkla sürdürüleceğini, Bakanlığın gündeminde sistemden uzaklaşma anlamına gelebilecek bir çalışma veya düzenlemenin bulunmadığını bildirdi.

   Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son günlerde medyada çıkan, “60-66 aylık öğrencilerin okula başlamasına ilişkin yeni bir uygulamanın getirileceği” şeklindeki haberler üzerine basın açıklaması yapıldı. 4+4+4 eğitim sisteminin, Türkiye’deki zorunlu eğitim süresinin AB ve OECD ülkelerinin ortalamasına yükseltilmesi ve öğrencilerin daha nitelikli eğitim ortamına kavuşması amacıyla oluşturulduğu belirtildi. İlk olarak 2012-2013 eğitim-öğretim yılında yürürlüğe sokulan 4+4+4 eğitim sisteminin, geride bırakılan eğitim yılı içinde, başta okul idarecileri ve öğretmenler olmak üzere, tüm Bakanlık personeli tarafından büyük bir kararlılıkla ve fedakarlıkla uygulandığı ifade edilerek, gerek nicel gerekse nitel göstergeler açısından büyük başarıların sağlandığına işaret edildi.

   Söz konusu eğitim-öğretim yılı boyunca, bilimsel yöntemlere uygun olarak hazırlanan ve uygulamadan kaynaklanan aksaklıkları gidermeye yönelik tedbirleri içeren kurumsal değerlendirmelerin yapıldığı bildirilerek, ihtiyaç duyulan alanlarla ya da tespit edilen eksikliklerle ilgili düzenlemelerin de gerçekleştirildiği kaydedildi. Bu kapsamda, sınıflarda farklı ay gruplarından çocukların bir arada olmasının yaratabileceği olası sorunların önüne geçmek amacıyla, fiziki mekanı uygun olan okullarda yaş gruplarına göre sınıfların oluşturulduğuna dikkat çekildi. Yeni sistemde, okula başlayan 60-66 aylık yaş grubuna göre özelleştirilmiş yöntemlerin uygulandığı belirtilerek, çocukların okula daha rahat bir şekilde adapte olmalarını sağlamak üzere uyum ve hazırlık materyallerinin geliştirildiğine işaret edildi.

   Öğrencilerin bir oyun ortamında ve eğlenceli bir şekilde okula adaptasyonlarını hedefleyen bu materyallerin, okulun ilk 3 ayı boyunca çocukların okullardaki akademik eğitime hazırlanmalarını sağladığı bildirildi. Bu gerçekler ışığında, eğitim alanının çağdaş değerlere ve bilimsel ölçütlere uygun olarak yeniden ve daha güçlü bir biçimde organize edilmesine ilişkin 4+4+4 eğitim sistemi ile 60-66 aylık öğrencilerin okula devamlılığının sağlanmasına yönelik uygulamanın, bundan sonraki eğitim öğretim dönemlerinde de aynı kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanarak, Bakanlığın gündeminde söz konusu sistemden uzaklaşma veya geriye dönüş anlamına gelebilecek bir çalışma veya düzenlemenin bulunmadığı açıklandı.

01 Temmuz 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
ŞAMPİYONLARIN GÖZÜ TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİNDE
BU YAŞTA MI DİYENLERE KULAK ASMADI
TÜRKİYE' DE BİR İLK
AŞILAR KISIRLAŞTIRIYOR MU?
EMİNE IŞINSI ÖKSÜZ ANILDI
AKILDAN UZAKLAŞTIKÇA SELEFİLEŞİP, ARAPLAŞIYORUZ
ANADOLU LİSESİ SANKİ BİR EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Başarıda engel tanımıyorlar.
MANİSA'LILAR OKTAY SİNANOĞLU'NU UNUTMUYOR
İSTİKLAL MARŞINI DEĞİŞTİRME GİRİŞİMLERİ
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Mülteci çocuklar için deklarasyon
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Öğretmenlik hayatımızın tercihi
İzmir yeni müfredata hazır
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Özel Ege'nin başarı geleneği
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir