17 Haziran 2024, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Minik Başbakan ağladıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da koltuğunu çocuklara devretti. Başbakan Erdoğan’ın koltuğuna oturan 5. sınıf öğrencisi Nermin İrem Kocakalay konuşmasının ardından göz yaşlarını tutamadı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla koltuğunu Mersin Akdeniz İleri Ortaokulu’nda okuyan 5. sınıf öğrencisi Nermin İrem Kocakalay’a devretti.

Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleşen törene, Türkiye’nin çeşitli illerinden öğrenciler katıldı. Başbakan Erdoğan ise salona girdiğinde öğrencilerle teker teker tokalaşarak nereden geldiklerini sordu.

Törene Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katıldı. Iğdır’dan gelen ve Bulakbaşı İlköğretim Okulu’nda okuyan Sevda Üstündağ ile sohbet eden Başbakan Erdoğan, "Bunlar öğretmenlerini teröristlerin elinden çekip aldılar. Anlat bakalım nasıl aldınız öğretmeninizi?" şeklinde sorular sordu.

Başbakan Erdoğan daha sonra ise bir konuşma yaparak salonda bulunan minik öğrencilere seslendi. Başbakan Erdoğan, "Bugünün çocuklarının büyüyerek, bilim insanı, sanatçı, siyasetçi, idericileri, doktorları, öğretmenleri, mühendisleri, iş adamları, çalışanları olarak Türkiye’ye, milletimize çok büyük eserler, çok büyük hizmetler kazandıracaksınız" diyerek, "Sizlerin en iyi eğitimi almanız için dünyanın gelişmiş ülkelerindeki tüm imkan ve fırsatların aynına kavuşmanız için hükümet olarak başbakanlık olarak bakanlıklar olarak gece gündüz gayret gösteriyoruz" dedi.

Öğrenci ve öğretmenler için hiçbir maddi külfetten kaçmadan gerekli adımları atmanın kararlılığı içinde olduklarını belirten Başbakan Erdoğan, "Dünyada öyle ülkeler, bu ülkelerde öyle çocuklar var ki inanın sizin sahip olduğunuz imkanların çoğuna sahip değiller. Dünyada öyle çocuklar var ki ayakkabıları, elbiseleri, başlarını sokacak bir evleri, hatta gidecek bir okulları dahi yok. Dünyada öyle kardeşleriniz var ki kalemleri, defterleri, kitapları hatta yiyecek ekmekleri, içecek bir yudum suları dahi yok.Size sağlanan imkanları kullanırken dünyadaki bu yoksul kardeşlerinizi anımsamanızı, ihtiyaç sahibi arkadaşlarınızı düşünüp hem israftan kaçınmanızı, hem de imkanları başarıya çevirmenizi sizlerden özellikle rica ediyorum" diye konuştu.

Çocuklara bencillik yapmamaları uyarısında bulunan Erdoğan, "Bencillik hem güzel ülkemizi, hem dünyayı yoksullaştırır ve yaşanmaz hale getirir. Oysa paylaşmak hem ülkemizi hem dünyayı daha da güzelleştirir" şeklinde konuştu.

Çocuklara sevinçlerini ve oyuncaklarını arkadaşlarıyla paylaşma tavsiyesinde bulunan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sevinçlerimizi, arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin, oyuncaklarınızı, oyunlarınızı arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin. Hiç kimseyi ama hiç kimseyi ötelemeyin, dışlamayın ve horlamayın. Arkadaşlarınız sizlerden farklı olabilir, bazı çocukların konuştuğu dili farklı olabilir, derilerinin rengi farklı olabilir. Sahip olduğu imkanlar sizinkilerden farklı olabilir. Sizleri nasıl Allah yarattı ve anne babalarınıza hediye ettiyse bilin ki dünyanın diğer çocuklarını da Allah yarattı ve onların anne babalarına hediye etti. Hepimiz bir Allahın kullarıyız, öyleyse Allah için birbirimize iyi davranmak, imkanlarımızı paylaşmak zorundayız."

 "BİZ SİZLERİ PARKTA NE KADAR ÇOK GÖRÜRSEK O KADAR MUTLU OLURUZ"

Başbakan Erdoğan, konuşmasının son bölümünde ise çocuklara bir uyarıda daha bulundu. Evde bilgisayar başında, televizyon başında bağlanıp kalmamalarını, sokağa çıkıp parkta oynamalarını çocuklardan isteyen Başbakan Erdoğan, törende şunları söyledi:

"Her 23 Nisan’da yaptığım uyarıyı sizlere de hatırlatmak istiyorum. Belki hepinizin evinde televizyon, bilgisayar vardır, evnizide yoksa bile okulunuzda vardır. Lütfen televizyon ve bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmeyin. Belki ters birşey söylemiş olabilirim, ama yine de bir baba, bir dede olarak bunu hatırlatmakta fayda görüyorum. Biz sizleri parkta ne kadar çok görürsek, cıvıl cıvıl seslerinizi ne kadar çok duyarsak o kadar mutlu oluruz. Sizler sokakta daha çok oynayın diye parklar, oyun sahaları, spor tesisleri yapıyoruz, sizler oralarda oynayın, eğlenin diye. Şimdi artık şehirlerimizi, semtlerimizi, sokaklarımızı en çok da sizin için tasarlıyor, dünkü Bakanlar Kurulu’nda arkadaşlarıma özellikle bunları söyledim, sizlerin daha rahat, daha güvenli biçimde oynaması için inşa ediyoruz. Sizler de evlerinize kapanmayın, televizyonun, bilgisyaarın esiri olmayan ve sokaklara çıkın. Arkadaşlarınızla doyasıya oynayın. Öğretmenlerim, yanlış yapıyorsak bizi uyarsın. Bu yıl da gerek evde torunlarım, gerek karşılaştığım çocuklar, gerekse bize mektup gönderen arkadaşlarınız okullada tenefüs süresinin ders süresinden daha uzun olmasını istediklerini söylediler.

Bu konuyu Milli Eğitim Bakanımızla konuştuk, tenefüs saatları derslerden uzun olursa okullar da o zaman çok geç bitermiş, tatil süreleri daha da kısalırmış, dediler. En iyisi siz bir an önce okullarınızı bitirin, mezun olun böylece daha uzun tenefüs saatlerine kavuşursunuz. Başbakanımız uygun gördüler. Şunu bilmenizi isterim ki her ne yapıyorsak sizin için yapıyoruz. Sizin için en iyisini, en güzelini yapmak için çok ama çok çalışıyoruz.Sizlere sonsuz derecede güveniyor, bizi gururlandıracağınıza, sevindireceğinize yürekten inanıyorum. Ailenizle, öğretmenlerinizle, arkadaşlarınızla birlikte sizlere nice güzel bayramlar diliyorum. Bizlere bu güzel ülkeyi, bayramları kazandıran büyüklerimize de başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere şükranlarımı ifade ediyorum."

KÜÇÜK BAŞBAKAN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Başbakan Erdoğan’ın ardından ise küçük Başbakan Nermin İrem Kocakalay bir konuşma yaparak, teneffüs sürelerenin kısalamayacağına dikkat çekti. Küçük Başbakan kısa bir konuşmanın ardından ise Başbakan Erdoğan’a baktı ve ağlamaya başladı. Başbakan Erdoğan’ın teselli ettiği minik Başbakan, daha sonra gece uykusunda gördüğü bir rüyayı anlatmak istediğini söyledi. Rüyasında Başbakan olduğunu anlatan Kocakalay, şiir niteliğinde rüyasını anlatarak güzel bir Türkiye portresi çizdi.

Kocakalay, konuşmasının ardından ise ileride Başbakan olarak bu söylediklerini gerçekleştireceğini belirtti ve bunun için söz verdi.

Küçük Başbakan İrem Kocakalay, konuşmasının ardından ise gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir basın mensubunun bundan sonra çocukların Başbakanlık koltuğuna oturamayacağına ilişkin iddialar olduğunu hatırlatması üzerine Kocakalay, bunun kalkmasını istemediğini, her çocuğun hayatında bir kez Başbakanlık koltuğuna oturabilmesi gerektiğini anlattı.

Başbakan Erdoğan ise böyle bir iddianın gerçek olmadığını, kendilerinin bu görevde olduğu sürece küçük çocukların 23 Nisan’larda Başbakanlık koltuğuna oturabileceğini söyledi. Küçük başbakana ayrıca Başkanlık Sistemi de soruldu. Nermin İrem Kocakalay bunun üzerinde çalıştıklarını söyleyince Başbakan Erdoğan’ı gülümsetti.

Erdoğan, "Bizim gibi üzerinde çalışıyorlarmış" şeklinde konuştu. Törende öğrencilerin kılık kıyafet konusu da gündeme geldi. Minik Başbakan serbest kıyafetle okula gitmek istediğini fakat bunun annelere büyük zorluklar yüklediğini anlatarak diğer yandan da serbest kıyafete karşı çıktı. 


Habere ait videoyu izlemek için tıklayın
23 Nisan 2013
Etiket; Başbakan, Nermin, İrem, 23 Nisan Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Karşıyaka 'çocuklar' gibi şen
Başbakan'dan İzmir turu
Kocaoğlu: Başbakanın sözlerine üzüldüm
Davutoğlu 'güvenlik paketi'ni açıkladı
Davutoğlu: Köy yakanlarla aynı zihniyet
Maske takana gözaltı, 'makul' şüpheye arama
"Her noktada hem Al Bayrak hem AKP bayrağı olacak"
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
HAYAT KURTARAN YÖNETİM SİSTEMİ
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
HEKİM YURTDIŞI GÖÇÜ ARAŞTIRMASI SONUÇLARI
MOBBİNG MÜCADELESİ HIZ KESMİYOR
ÖĞRENCİLERE BAKAR MISINIZ?
ŞAMPİYONLARIN GÖZÜ TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİNDE
BU YAŞTA MI DİYENLERE KULAK ASMADI
TÜRKİYE' DE BİR İLK
AŞILAR KISIRLAŞTIRIYOR MU?
EMİNE IŞINSI ÖKSÜZ ANILDI
AKILDAN UZAKLAŞTIKÇA SELEFİLEŞİYORUZ
ANADOLU LİSESİ SANKİ BİR EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Başarıda engel tanımıyorlar.
MANİSA'LILAR OKTAY SİNANOĞLU'NU UNUTMUYOR
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir