13 Haziran 2021, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Müfettişler İzmir'de göreve başladıİzmir Valisi Mustafa Toprak, Taksim Gezi Parkı protestolarına katılanlara müdahale eden sivil giysili eli sopalı kişiler için İçişleri Bakanlığı'ndan talep edilen müfettişlerin kente bugün geldiğini söyledi. Toprak, "Bugün bir mülkiye başmüfettişi ve polis başmüfettişi kentimize gelerek görevlerine başladı" dedi. İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir İl Genel Meclisi Haziran ayı olağan meclis toplantısına katıldı. İzmir’in çok önemli bir kent olduğunu belirten Toprak, Taksim Gezi Parkı protestosuna destek için yapılan eylemlerde bazı olumsuzlukların yaşandığını belirtti.

Yaşanan şiddet olaylarının tasvip edilmeyeceğini söyleyen Toprak, "Gündoğdu Meydanı güzergahı üzerinde yürüyen vatandaşlar kanuni sınırlar içinde demokratik haklarını kullanıyorsa bunda hiçbir sorun yok. Orada bir sorun olmadı. Demokratik olayların kullanımı sonrasında bazı olaylar yaşandı. Bana ziyarete gelen oda ve sivil toplum kuruluşları başkanları demokratik hakların kullanımı sonrası yaşanan olayların eylemlerle ilgisi olmadığını söyledi. Şiddet olaylarına konu olanların demokratik hakkını kullananlarla alakası olmadığını dile getirdiler. Biz de bu çerçevede şiddeti ve şiddeti doğuran unsurları reddediyoruz. Tabi şiddeti engellemek için güvenlik hizmetinde yanlışlar varsa bu yanlışlıkları da kabul etmemiz mümkün değildir. Olayların oluşumundan itibaren devletimizi ve devletimiz adına güvenlik görevlerinin saygınlığının devam etmesi için yanlışa yanlış dememiz gerektiği bildiğimiz için İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş talebinde bulunduk. Bugün bir mülkiye başmüfettişi ve polis başmüfettişi kentimi gelerek görevlerine başladı" dedi.

İzmir’de demokratik hakkın kullanımı sırasında ve sonrasında yaşanacak bir şiddetin nerden gelirse gelsin tasvip edilemeyeceğini belirten Vali Toprak, şunları söyledi:

"Ortaya çıkan ispat edilen ne varsa yapılan soruşturma içinde yer alacaktır. Bunun dışında İzmir’in gündeminde olumsuzluk varsa üzerinde duracağız. Artık olan oldu gereği yapılıyor. İzmir’in bazı hedeflerine odaklanması gerekiyor. EXPO ve turizm hedefleri var. Costa gemisi Alsancak Limanı’na yanaşmayıp Kuşadası’na gitmesi büyük bir olaydır. Belki güvenlik sebebiyle değil bilemiyoruz. Ama çok kırılgan bir yapı içerisindeyiz. Korku ve endişe unsuru herkesi çok ciddi manada rahatsız ediyor. Bu kırılganlık sektörü ve sektöre girecekleri etkiliyor. Konuların çok fazla üstünde durmayalım. Çünkü bazı kesimleri bu durum tahrik ediyor. Bu durum umarım bir daha kentte yaşanmaz. Toplumsal olaylar başladığı zaman nerede duracağı belli olmuyor. Başladıktan sonra durdurmak çok zor. Kişilerde duygu ve heyecan aklın önünde gider. Onun için her bir görevlimizi dahil olmak üzere heyecan ve duygularla hareket etme lüksümüz yok. Heyecanımız ve duygumuzun esiri olmamalıyız. Huzuru ve barışı ortak noktada buluşturmak istiyorsak bunu ortak paydada buluşturmanın yollarını aramalıyız."

07 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir