18 Temmuz 2024, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Ölen askere 'emir' gönderildi   Tunceli’de 4 yıl önce askerlik görevini yaparken intihar ettiği ileri sürülen er Murat Oktay Can için gönderilen "Sefer görev emri tebliği" Antalya’da yaşayan ailesini şoke etti. Suç duyurusunda bulunan babaya gelen mahkeme kararında, konuyla ilgili olarak Askerlik Şubesi Başkanı suçsuz, kadın sivil memurlar Y.K ve Ü.S suçlu bulundu. Acılı Oktay Can, tebliğin altında Askerlik Şubesi Başkanı’nın imzası olmasına karşın faturanın iki sivil memura kesildiğini belirterek, “Bir özürde bulunulsaydı, ben de başüstünde karşılardım” dedi.

NÖBET MEVKİNDE ÖLÜ BULUNMUŞTU

   Tunceli’nin Hozat ilçesinde 2009 yılında askerlik görevini yaparken nöbet mevkinde ölü bulunan ve intihar ettiği öne sürülen Piyade Er Murat Oktay Can’ın Kepez ilçesi Erenköy Mahallesi’nde yaşayan baba evine, 14 Şubat 2013 tarihli Kepez Askerlik Şube Müdürlüğünce ’Sefer görev emri tebliği’ gönderilmişti. Murat Oktay Can’a hitaben yazılan tebliğde, “Sefer görev emriniz tebliğ edilecektir.

   Tebliğ işleminin yapılabilmesi amacıyla bu yazı ile en yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat etmenizi, etmediğiniz takdirde hakkınızda 7201 sayılı Tebligat Kanunu gereği işlem yapılacağını bilmenizi rica ederim” denilmişti.

"ACILARIMIZ TAZELENDİ"

   20 Şubat 2013 tarihinde gelen tebliği karşısında şoke olan ölen erle aynı adı taşıyan baba Oktay Can ile Anne Süsenber Can, konuyu yargıya taşımıştı. Gelen tebliğe çok üzüldüklerini, acılarının tazelendiğini belirten baba Can, “Ben de Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundum. Başsavcılık askeriye olduğundan dolayı görevsizlik kararı vererek, en yakın Isparta Askeri Mahkemesi’ne gönderdi. Askeri Mahkeme’den gelen kararda, ne yazık ki iki sivil memura fatura kesildi. Burada evrakları hazırlayanlar onlardır. Askerlik Şube Başkanının burada imzasının olmasına rağmen Askeri Savcı yine kavuşturmaya yer olmadığına karar vermiştir” dedi.

"KASIT OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

   Olayda kasıt olduğunu düşündüklerini anlatan baba Can, şunları söyledi: ”Çünkü 4 Kasım 2009 tarihinde Murat Oktay Can’ın nüfusa bağlı olduğu yerden yazısı gidiyor. Bir memur bu bilgiyi işliyor. 9 Aralık 2009 terhis belgesi geliyor. Bir memur bunu işlediği halde nasıl oluyor da hata yapılıyorsa Murat Oktay Can yedeğe alınıyor ve milli savunmaya bildiriliyor. Milli savunma da onayladıktan sonra Murat Oktay Can’a sefer görev kağıdı geliyor. Askeri Mahkemelerin olayların üstüne gitmediğini biliyoruz. Acaba askerlik Şube Başkanı da mı bu tür işlere karıştı. Ölmüş bir kişiye nasıl oluyor da bu sefer görev kağıdı geliyor?.”

’’BİR ÖZÜR DİLENSE BAŞÜSTÜNDE KARŞILARDIM’’

   Gerekirse konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceklerini belirten acılı baba, “Böyle bir kusurun olmasının mümkünü yoktur. İki tane evrak işlenmiş. Hepsinde de ‘ölüm’ olarak geçmiştir. Bu memurlar nasıl böyle bir hata yapmıştır? Bu yanlışı yapanlardan hiç kimse benimle konuşmadı? Ben kimseyi ekmeğinden etmek istemem. Benim burada imzası bulunan komutanla görüşmem lazımdı. Askerlik Şube Başkanı suçsuz bulunmuş, iki memur kusurlu kabul edilmiştir. Bu davamı sürdüreceğim. Bana bir özürde bulunulsaydı ben de başüstünde karşılardım” dedi.,

 OTOPSİ AÇIKLANMIYOR

   Oğlunun ölümü ile ilgili olarak ise baba Can şunları söyledi: “Otopsi raporlarında darp izleri var. Boğazında gözlerinde vücudunun çeşitli yerlerinde darp izleri mevcut. Otopsi yapan doktorlarla görüştüm. Doktorlar diyor ki, ‘Savcılık açıklayacak’. Savcılık diyor ki ‘Doktorlar açıklayacak’. Ben şimdi kamuoyuna soruyorum bir doktor bu raporu açıklayamıyorsa ne diye otopsi yaptı?”

TBMM ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİ

   Türkiye genelinde vatani görevlerini yaparken 3 bin 700 vurulan asker olduğunu ileri süren baba Oktay Can, “Bunların resmi kayıtlı olanı 985. Hepsi 20’li yaşlardaki gençlerimiz. Ben bütün anne babalara sesleniyorum. 9 Temmuz’da TBMM önünde oturma eylemi yapacağız. 550 milletvekilimizin başvuru yaptığımız halde bizlere yardım etmedikleri ve bu konuda yasa çıkarmadıkları için eylem yapıp bu milletvekillerimizi göreve çağıracağız” diye konuştu.

30 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
HİSSELİ HARİKALAR MUĞLA'DAN GEÇTİ
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
Akran zorbalığını hafife almayın
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
İZMİR BASININDA HAZİN BİR SAYFA
İLK KURŞUN MUAMMASI
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
MAZHAR ALONSON SENFONİ YAYINDA
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
9 EYLÜL'DE ANLAŞMA SAĞLANDI
BU YAŞTA MI DİYENLERE KULAK ASMADI
436 YILLIK ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK
HASAN TAHSİN GAZETECİLİK YARIŞMASI SONUÇLANDI
ENGELSİZ ERİŞİME DESTEK
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE MOBBİNG ANKETİ
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Eliz Mira için bir araya geldiler
Çalışmak bizi tüketiyor mu
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir