2 Aralık 2023, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Tes-İş Sendikası'ndan YEAŞ hakkında suç duyurusuMUĞLA'daki Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, Yeniköy Elektrik Üretim A.Ş.’ye (YEAŞ) ait Yatağan ve Yeniköy Termik Santrali'nin kül tutucu elektro filtrelerinin yenilenmesi işleminin belirlenen sürede bitirilmemesine tepki gösterdi.

İşin süresinin uzaması nedeniyle her 3 ünitede de zaman zaman üretimin durduğunu ve devletin zarara uğratıldığını kaydeden Erçelik, YEAŞ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yatağan Termik Santrali'nin kül tutucu üniteleri elektro filtrelerin rehabilitasyonu için imzalanan sözleşmeye göre her 3 ünitenin 150'şer günlük süre içinde tamamlanıp teslim edilmesi öngörüldü. Ancak, yenileme işlemi belirlenen sürede tamamlanamadığı için 1'inci ünite 15 aydan bu yana hiç çalıştırılamazken, 2 ve 3'üncü üniteler ise zaman zaman çalıştırılıp zaman zaman devre dışı bırakıldı.

Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri (Tes-İş) Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, 1'inci ünitenin 8 Mayıs 2013 tarihinde devre dışı edildiğini ve bugüne kadar devreye alınamadığını söyleyerek 500 güne yakın süreden bu yana üretim yapılamadığını vurguladı. Üretimin durması nedeniyle çok büyük zararın meydana geldiğini söyleyen Başkan Fatih Erçelik, YEAŞ yetkilileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Erçelik, şu açıklamayı yaptı: "1'inci ünite rehabilitasyonunda 15 ay sabit şekilde türbin kotunda askıda kalan türbin rotorlarında seyim meydana geldi. Revizyonu yapan türbin bakım elemanlarına 'fazla mesai verilmesin', 'yıllık izin kullansınlar' diyerek türbinin montajı bekletildi. Ama oluşan bu arızanın giderilmesi için firmalara milyonlarca lira para ödemek zorunda kalınacak. Emekliliğini doldurmuş tecrübeli ustalar zorunlu izne çıkarıldı. Birçoğu da izin baskısıyla emekli olmak zorunda kaldı. Eğer bu işler zamanında bitirilmiş olsaydı üniteler çalışacak ve ülke ekonomisine ünite başına günlük 600 bin TL girdi sağlanacaktı. Toplamda 460 gün programın dışında üniteler fazladan devre dışı kaldı. Ve ünitelerin çalışamaması nedeniyle günlük 600 bin TL'den hesap edilirse, karşımıza çıkan kayıp bugüne kadar yaklaşık 276 milyon TL'yi buldu. Türbindeki arızanın giderilmesi için yapılacak milyonlarca liralık masrafla birlikte, bundan sonra da ünite durduğu sürece günlük 600 bin liralık kayıp hesaplanırsa, gerçekten çok ciddi rakamlar söz konusudur."

"SENDİKANIN TALEPLERİ DİKKATE ALINMADI"

YEAŞ yönetimi tarafından yaklaşık iki yıl önce Yatağan'da işletme hakkı verilmesi düşünülen bazı birimler için ihaleye çıkıldığını söyleyen TES-İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, çalışanlar ve sendika tarafından yapılan eylemler üzerine ihalenin iptal edildiğini hatırlattı. İşyerinde örgütlü TES-İŞ Sendikası'nın üyeleri adına yaptığı taleplerin dikkate alınmadığını öne süren Erçelik, şöyle dedi:

"Sendikamızın görüşme talebi kabul edilmedi. İki yıldır elemanlara fazla mesai, bayram ve tatil çalışmaları zorunlu hale getirildi. Tecrübeli ustalar kışın ortasında zorunlu yıllık izne gönderildi. Bir çoğu da bu yüzden emekli olmak zorunda kaldı. Santral 'nasıl olsa özelleşecek' diyerek gözden çıkarılmışsa, işyerinde iş huzuru ve barışı yoksa, sürekli gerilim, kavga ve hak gaspı yaşanıyorsa, sendikanın talepleri dikkate alınmıyorsa, üretimin en önemli ayağı yok demektir. Böyle olunca verim düşer, üretim aksar, santral çalışamaz duruma gelir. Sendikasından, üyesine, yöneticisinden, suyun kaynağından, kül dağında çalışan elemana varıncaya kadar herkesin katkısıyla enerji üretimi gerçekleşir. Bu zincir koparsa üretim aksar. Bu nedenle santraldeki yönetim modeli de toplumsal olmak zorundadır. 'Biz' değil 'Ben yaptım' anlayışının enerji üretimine, dolayısıyla ülke ekonomisine katkısı olmadığı bir kez daha görüldü."

09 Eylül 2014
Etiket; muğla, tes-iş sendikası, yeaş, yatağan, yeniköy, termik santral, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
Saklı Kent'te Sel Altına Gizlendi
Aralıkta Meyve Veren Ağaç
Seda Kaya tek aday
Selçuk Efes Spor dönüyor
Kılıçdaroğlu: YPG terör örgütü değil
'Erdoğan ile Esad kebap yerken, biz işkence altındaydık'
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
KÜLTÜREL VE TİCARİ BOYUTLARIYLA ARASTA
ÖDEMİŞ BOZDAĞ'DA OSMANLI SARAYLARI
KÖYÜMDE ŞENLİK VAR
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
DEMİRCİ USTASINDAN GERİ DÖNÜŞÜME KATKI
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
MUĞLA ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI
MUĞLA MİLLİ EĞİTİM’DEN YARDIM SEFERBERLİĞİ
MUĞLA'DA OKUR GEZER YAZAR ETKİNLİĞİ
RÜYA PARK KİTAP, RESİM VE HEYKEL GÜNLERİ
İZMİR'E MEGA PROJE
İŞTE KUZEY YILDIZI
KANUNİ'NİN MUĞLA'YA GELİŞİNİN 500. YILI UNUTULDU
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
EROĞLU'NUN İLETİŞİM ORTAĞI MEDYAALL
NARLIDERE'DE GELECEĞİN SPORCULARI YETİŞİYOR
TSYD'NİN URLA GURURU
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir