7 Ağustos 2022, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Zaptedilmez kaleler gibi ayaktayız   Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Türkiye Barolar Birliği, 79 baro ve 80 bin avukat dimdik, zaptedilmez kaleler gibi ayaktayız" dedi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek için Ankara’da yapılan eylemlere polis müdahalelerin ardından gözaltına alınanlar hakkında düzenlenen "fezleke"ye yönelik basın toplantısı düzenledi. Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Feyzioğlu, "Bugün daha önce emsaline rastlamadığımız bir polis fezlekesiyle karşı karşıyayız.

   Bu polis fezlekesiyle Türkiye’de Ankara Emniyet Müdürlüğü polis devletini ilan etmiştir. Ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın ’Umuyorum öyle bir şey gerçekleşmez’ yönündeki iyi niyetli açıklamasına rağmen tam bir cadı avı başlamıştır. İçişleri Bakanlığı’ndan ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden derhal özür bekliyoruz ve bu skandal raporu yazanların da adli ve idari olarak en ağır şekilde cezalandırılmasının takipçisi olacağız. Bu rapor hukuka, demokrasiye, insan haklarına, doğrudan doğruya sivil topluma karşı yazılmış bir rapordur. Demokrasi adına utanılacak bir belgedir. Bunun için de ne yapılması gerekiyorsa biz de yaparız. Her türlü zulmü de göğüslemeye hazırız" ifadelerini kullandı.

"PROVOKATÖR ARIYORLARSA KENDİ İÇLERİNE BAKSINLAR"

   Hazırlanan raporun bazı bölümlerini okuyan Feyzioğlu, buna göre, "Hükümet karşıtı basın-yayın kuruluşları, gazeteciler, sivil toplum örgütleri, taraftar gruplarıyla sanat camiası mensuplarının marjinal gruplar tarafından kışkırtıldığı ve yönlendirildiğini" belirtti. Grupların içerisinde Ankara Barosu’nun sayıldığına dikkat çeken Feyzioğlu, "Akılla mantıkla hukukla izah edilemeyecek bir saygısızlık yapılmıştır. Ankara Barosu’nun saygısızca suçlandığı davranış Ankara’daki eylemlerde polis şiddetine maruz kalanların anayasal haklarını aramaya yardımcı olmaktır.

   Ankara Emniyet Müdürlüğü veya İçişleri Bakanlığı bir provokatör arıyorsa derhal kendi içine baksın ve polis şiddetinin sorumluları hakkında topluma hangi tedbirlerin uygulandığı konusunda acilen hesap versin" ifadelerini kullandı. Raporda, "sözde polis" şiddetinden bahsedildiğini belirten Feyzioğlu, Gezi parkı olaylarında yaralanan bazı göstericilerin fotoğraflarını basın mensuplarına göstererek, "Çenesi tellerle bağlanmış olan, boyun kemiği yediği coplarla kırılmış olan bu meslektaşımızı bu hale getiren barolar mıdır, yoksa Ankara Emniyeti’ne mensup polisler midir?" diye sordu. Polis şiddetine maruz kalan göstericilerin Anayasal haklarını aramaları için baroların yardım etmesini "yasal zorunluluk" olarak niteleyen Feyzioğlu, "Emniyet Genel Müdürlüğü veya Ankara Emniyeti, barolarla uğraşacağına kendi içindeki şiddet sorumlularını bulsun ve gereğini yapsın" dedi.

"ZAPTEDİLMEZ KALELER GİBİ DİMDİK AYAKTAYIZ"

   Feyzioğlu, polis fezlekesini yazanlarla ilgili en etkili adli ve idari soruşturmaların başlamasını talep ederek, "Barolara ve avukatlara karşı cadı avı başlatmaya yeltendilerse akıllarından bu geçiyorsa bundan derhal vazgeçsinler. Başaramayacaklar. Türkiye Barolar Birliği, 79 baro ve 80 bin avukat dimdik, zaptedilmez kaleler gibi ayaktayız. İçişleri Bakanı’ndan ve Emniyet Genel Müdürü’nden en hızlı şekilde özür bekliyoruz. Elbette yasal olarak da gereğinin yapılmasını takip edeceğiz" dedi.

"AVUKATLAR VE BAROLAR GEZİ PARKI EYLEMLERİ SIRASINDA GÖREVİNİ LAYIKIYLA YERİNE GETİRDİ"

   Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy ise, "Avukatlar ve barolar olarak, Avukatlık Kanunu’ndan, Anayasa’dan kaynaklı hak, görev ve sorumluluğumuz gereği insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü korumakla görevliyiz. Biz avukatların ve baroların ’yandaş’ ya da ’muhalif’ olarak nitelendirilmesini reddediyoruz" dedi. Aksoy, avukatların ve baroların Gezi parkı eylemleri sırasında Ankara’da görevlerini layıkıyla yerine getirdiklerini belirtti.

03 Temmuz 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MAZHAR ALONSON SENFONİ YAYINDA
İZMİR BASININDA HAZİN BİR SAYFA
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
9 EYLÜL'DE ANLAŞMA SAĞLANDI
BU YAŞTA MI DİYENLERE KULAK ASMADI
436 YILLIK ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK
HASAN TAHSİN GAZETECİLİK YARIŞMASI SONUÇLANDI
ENGELSİZ ERİŞİME DESTEK
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE MOBBİNG ANKETİ
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Eliz Mira için bir araya geldiler
Çalışmak bizi tüketiyor mu
Her türlü şiddete hayır!
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Fotojenik olmanın sırları var
Reklamlarda gizli şiddet var
Antibiyotik yerine turşu
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
Çalışmak bizi tüketiyor mu
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
MAZHAR ALANSON SENFONİ YANDIM
 
O belde (Ahmet Haşim)
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir