27 Mayıs 2024, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Yorgancılar'dan iktisat kongresi açıklamasıCumhuriyetin Kuruluşu ve İzmir İktisat Kongresinin 90. yılı nedeniyle bir açıklama yapan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, "Atatürk ve Cumhuriyeti birlikte kurduğu arkadaşlarına henüz borcumuzu tam olarak ödeyemedik. Zira muasır medeniyet seviyesine ulaşma ve onu aşma hedefinden hala oldukça uzaktayız. Bu nedenle Türkiye ekonomide ve siyasette yeni ve büyük bir sıçrama yapmak zorundadır. İhtiyacımız olan şey ekonomide inovatif üretim yapısı, siyasette ise nitelikli katılımcı demokrasidir. Bu da hem politika hem de ekonomi karar birimlerinde bakış açısı boyutuyla paradigmal yenilenmeyi zorunlu kılıyor" dedi.

Türkiye'nin sahip olduğu potansiyeller ile bu potansiyellerden yararlanma düzeyine bakıldığında çok büyük bir uçurum bulunduğuna dikkat çeken ve 10. büyük ekonomi olma hedefi için çok çalışmamız gerektiğini vurgulayan Yorgancılar’ın açıklaması şöyle;

"Potansiyelimiz heyecan verici düzeydedir, ancak 90 yılda, özellikle de Atatürk sonrası dönemde aldığımız mesafe düşündürücüdür. Türkiye'nin her şeyden önce yeni bir toplumsal sözleşme yani anayasaya ihtiyacı vardır. Yürütülmekte olan anayasa çalışmaları bu nedenle büyük bir fırsattır. Çağdaş katılımcı demokrasi için tüm partilerin siyaset üstü tavır takınması, muasır medeniyeti referans alması gerekiyor. Diğer taraftan beşincisi 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan İzmir İktisat Kongresi de gerek dünya gerekse Türkiye ekonomisinde dönüşüm arayışları ve zorunluluğunun ortaya çıktığı bir döneme denk gelmiştir.

Bu nedenle İzmir İktisat Kongresinin büyük bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın ve Türkiye'nin finans öncelikli vizyonunu üretim ve ticaret yönünde değiştirmesi gerektiği artık yüksek sesle dillendirilmeye başlanmıştır. finansal varlık ve işlemlerin düzeyi reel ekonomiyi tehdit eder hale gelmiştir. Ayrıca 2007'de başlayan küresel finans krizi hala aşılamamıştır ve yeni bir küresel vizyon oluşturulmadan kısa sürede de aşılabilecek gibi görünmemektedir. Küresel likidite bolluğu nedeniyle büyümesini daha çok dış kaynağa ve özellikle de sıcak paraya bağlayan Türkiye'nin iddialı 2023 hedefleri için sürdürülebilir yüksek büyüme hızlarına ihtiyacı var. Bunun içinde sürdürülebilir rekabet gücü yüksek sektörleri ön plana çıkarmamız gerekiyor.

Üretim ve reel ekonomi ülkemiz ekonomi politikalarının önceliği olmalıdır. Ülkemizin ilk ve en eski Kongresinde bu konuların tartışılması ve 2023 yol haritasının oluşturulması gerekiyor. Büyük önder Atatürk'ün dediği gibi daha çok çalışmaya ihtiyacımız var. Ancak bu çalışmanın "ne için" ve "nasıl" sorularına yeni cevaplar vererek yapılması gerekiyor. Kongrenin bu bağlamda gerçekten bir fırsata dönüştürülmesi en büyük temennimizdir."

29 Ekim 2013
Etiket; Ender Yorgancılar, İktisat kongresi, EBSO Cumhuriyet açıklaması Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Bu gurur Yorgancılar'ın
Yorgancılar'dan vize çağrısı
Ekonomi yeni hükümeti bekliyor
"TOKİ konut yerine fabrika yapsın"
EBSO'dan pozitif ayrımcılık talebi
"Büyümeyi dış ticaret belirledi"
Sigorta sektörü yol haritasını belirledi
Ender Yorgancılar: İş kazaları kaderimiz olmasın
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İZMİR'E MEGA PROJE
ÇAM FISTIĞI REKOLTESİ YÜZ GÜLDÜYOR
MOBBİNG ÇALIŞMA HAYATININ EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
İZMİR'E GÜÇ KATACAK BİRLİKTELİK
BABA HEDİYESİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
TAM KAPANMADA ZİNCİR MARKETLER TAM GAZ
Bitcoin makalesine uluslararası ödül
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Çalışmak bizi tüketiyor mu
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir