28 Mayıs 2020, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Yeni bir söylem gerekliİzmir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Defne Erzene Bürgin, 2015 seçimleri öncesi seçim sistemini ve partilerin yol haritalarını değerlendirdi.

Haziran ayında yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesi “Yüzde 10’luk seçim barajı” hem seçmenler arasında hem de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde önemli tartışmalara neden oluyor. 2015 seçimleri öncesi seçim sistemini ve partilerin yol haritalarını değerlendiren İzmir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Defne Erzene Bürgin, yüzde 10’luk seçim barajının Türkiye’de demokrasi anlayışındaki eksikliğe işaret ettiğini dile getirdi ve “Seçim barajı nedeniyle, siyasette temsil edilme hakkı bulamayan grupların talepleri, sorunları dile getirilememekte ve seçim barajı uygulaması ülkede insanların siyasetten soğumalarına, mutsuz toplumsal kitlelerin oluşmasına sebebiyet vermektedir” diye konuştu. Bürgin ayrıca, “Türkiye’nin de dinamik, genç nüfusa seslenebilecek, yeni bir söylemle gelen, toplumu kutuplaştırmayan ama her kesimden insanı kucaklayan genç liderlere ve politikalara ihtiyacı var” dedi.

HAZİRAN DÖNÜM NOKTASI

Yüzde 10’luk seçim barajını, “temsilde adaleti sağlamayan, tam olarak demokrasi anlayışı ile bağdaşmayan bir yaklaşım” olarak nitelendiren Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Bürgin, Türkiye’nin üye olma sürecinin sürdüğü Avrupa Birliği ülkelerinin pek çoğunda barajın uygulanmadığını, yüzde 5 seçim barajının uygulandığı ülkelerin de eleştirildiğini hatırlattı. Türkiye’deki seçim barajının sadece Avrupa ülkeleri arasında değil, dünya ülkeleri arasında da en yüksek oran olduğuna dikkat çeken Bürgin, “Haziran 2015 seçimlerinden çıkacak sonuç aynı zamanda Türkiye’de yoğun olarak yürütülen başkanlık sistemine geçiş konusunu da netleştirecektir. Bu açıdan 2015 seçimi Türkiye açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Ülkenin parlamenter sisteminde yapılması planlanan büyük değişikliklerin gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini bu seçimden çıkan sonuçlar belirleyecektir” dedi.

PARTİ İÇİ DEMOKRASİ

2015 seçimlerinin Türkiye’de demokratikleşmenin diğer bir ölçüsü olan cinsiyet eşitliğinin sağlanması yönünde de ayrı bir sınav niteliğinde olduğunu ifade eden Bürgin, “Tüm partilerin milletvekili aday listelerini oluştururken sadece kadın kotası uyguladığını göstermek için değil, gerçekten meclise girme şansı yüksek olan sıralarda kadın adaylara yer vermesi gerekli. Ayrıca partilerin kadın erkek tüm milletvekili adaylarını belirleme sürecinde parti içi demokrasi anlayışına da bağlı kalmaları çok önemli” dedi.

02 Mart 2015
Etiket; Defne Erzene Bürgin, izmir üniversitesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Sünnet ne zaman yaptırılmalı?
AIDS tedavisinde başarılıyız
Dondurmada hijyene dikkat
Egzersize su içinde devam edin
AB'nin geleceği İzmir'de tartışıldı
Kadın hikayelerini kadınlar anlatsın
Hollywood'daki İzmirliden tavsiyeler
Erkekler ve Erkeklikler Sempozyumu İzmir'de
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir