20 Temmuz 2018, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Youtube Neden Kapalı, Bakan AçıkladıUlaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB), Youtube'un Atatürk'e hakaretle ilgili hususları çıkarmaması nedeniyle re'sen engellemesi devam ettiğini bu içeriklerin çıkarılması halinde TİB, Youtube açacağını dile getirdi.

Lütfi Elvan, Karayolları Bölge Müdürleri toplantısına katılmak için geldiği Konya'da gazetecilerin Youtube'nin kapatılmasıyla ilgili sorusu üzerine süreci anlattı. Elvan, şunları söyledi:

“Youtube ile ilgili sürece baktığımızda biliyorsunuz, 27 Mart tarihinde Sulh Ceza Mahkemesi'nin, devlet sırrı taşıyan hususların ihlaline yönelik bir engellenmesine yönelik karar vermişti. Yani, Youtube'un kapatılmasına yönelik karar vermişti. Sonra 4 Nisan tarihinde yine Sulh Ceza Mahkemesi bu engellenmenin kaldırılmasına dair karar verdi. Aynı gün Asliye Ceza Mahkemesi engellemenin devamı yönünde bir karar vermişti. Dün de 9 Nisan tarihi itibariyle Asliye Ceza Mahkemesi'nin yeni bir kararı çıktı. Bu karda şu ifade ediliyor; mevcut bu devlet sırrı niteliği taşıyan hususların engellenmesine yönelik sürecin devam ettirilmesi, ama youtube'un açılmasına yönelik karar verdi.''

TİB'İN 15 LİNKİ KAPATMA ALTYAPISI YOK

Bakan Elvan, Asliye Ceza Mahkemesi'nin devlet sırrı niteli taşıyan hususların engellenmesine yönelik sürecin devam ettirilmesi ve Youtube'un açılması yönündeki kararda bir sıkıntı olduğunu ifade ederek, TİB'in söz konusu 15 linki kapatması için altyapısının olmadığını kaydetti.

Elvan, şöyle konuştu:

''Burada bir açmaz var. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum. O da şu; bir taraftan mahkeme bu engellemeleri yapın diye karar veriyor. Diğer taraftan Youtube açılması yönünde karar veriyor. TİB'in özellikle sosyal medyadaki kuruluşların engellenmesini sağlaması mümkün değil.

Teknik olarak mümkün değil. TİB'in 15 linki kaldırmasına yönelik bir teknik altyapısı, teknik olarak bunu engellemesi mümkün değil. Bir taraftan engelleme yap, diğer taraftar Youtube açılsın şekilde karar var. Bu karar da teknik olarak imkansızlık söz konusu. 15 linki veya ilave linklerle aslında 150'nin üzerinde bağlantı söz konusu. Bunların bir kısmını Youtube engellemiş durumda.

Ancak şunu ifade edeyim 27 Mart'ta alınmış olan mahkeme kararı ve yine Mustafa Kemal Atatürk'e hakaretten dolayı Youtube yer alan ve bunların Youtube tarafından kaldırılması gerektiğini TİB, Youtube aktarmıştı. Ancak, şu ana kadar katalog suçuyla ilgili Atatürk'e hakaretli ilgili hususlar henüz Youtube tarafından kaldırılmış değil.''

ATATÜRK'E HAKARET SUÇUNUN KALDIRILMASI

Elvan, ''Bizim temennimiz biran evvel Youtube, hem Atatürk'e hakaretle ilgili gerekli içerikleri kaldırması, diğer taraftan da hem yurt içinden, hem yurt dışından bu özellikle devlet sırrı niteliği taşıyan taşıyan hususlara yönelik yer alan içeriklerin tamamen kaldırılması. TİB'in, bu konuda 27 Mart'ta almış olduğu karar şu idi; hem mahkeme kararını uygulamak, hem de katalog suçu çerçevesinde re'sen Youtube kapatmak. Şu an da TİB'in, Atatürk'e hakaretle ilgili hususları çıkarmaması nedeniyle re'sen engellemesi devam ediyor. Bu içeriklerin çıkarılması halinde de zannediyorum ki TİB, Youtube açacaktır diye düşünüyorum'' diye konuştu. Bakan Elvan, hükümet olarak sosyal medyaya karşı olmadıklarını ve aksine yaygınlaşması için ciddi yatırımlar yaptıklarını ve yapmaya da devam ettiklerini belirtti. Elvan, ''Arzu ediyoruz ki, her kesimin Türkiye'nin yasalarına uyması zorunluluğu var. Yasalara uydukları müddetçe bizim hiçbir şekilde bu sosyal medya şirketleriyle problemimizin olması söz konusu olamaz'' dedi.

TWİTTER TEMSİLCİLERİ TÜRKİYE'YE GELİYOR

Twitter'in üst düzey yöneticilerinin Türkiye'ye geleceğini açıklayan Elvan, ''Twitterle ilgili 14 Nisan tarihi itibariyle twitter üst düzey yetkilileri, Ankara'ya gelecekler. Hem BTK, hem TİB yetkilileriyle oturup konuşacaklar. Genel olarak tüm sorunları masaya yatıracaklar. O konuda karşılıklı görüş alış verişi olacak. Şu aşamada neticesi nedir soracak olursanız, bir şey söylemem mümkün değil'' diye konuştu.

10 Nisan 2014
Etiket; youtube erişim, tib, lütfi elvan youtube, youtube ne zaman açılacak Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Antibiyotik yerine turşu
Zeytinyağı kalite yarışması Türkiye'de
Jade Beach sezonu açtı
Müslümanlar Endişeli
TİB'in geniş yetkilerini AYM iptal etti
"Torba yasa internet sansürünü derinleştiriyor"
CHP internet düzenlemesini AYM'ye götürüyor
'Torba kanun' Meclis'ten geçti
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
YGS öncesi altın kurallar
Yaşar'dan 'Rusya krizi' reçetesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir