24 Haziran 2024, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Dede Efendi'den Mozart'a engelsiz notalarYaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi bedensel ve zihinsel engelli bireylerin toplumsal uyum yeteneklerini geliştirmek için 3 yıl önce kurduğu  "Engelsiz Müzik Okulu" yaz konserini verdi. Perküsyondan kemana, piyanodan gitara kadar birçok enstrümanı başarıyla çalan "Engelsiz Müzik Okulu" öğrencileri, konserin sonunda sevinçlerini aileleriyle ve dinleyicileriyle paylaştı. Yaşar Üniversitesi akademisyenleri öğrencilerle sahneye çıkıp birlikte şarkılar seslendirdi.

 Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü ile birlikte engelli bireylerin toplumsal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak yola çıkan YÜSEM, 3 yıl önce, engelli bireyler için üniversite bünyesinde hizmet veren Türkiye'nin ilk Müzik Okulu'nu kurdu. Kurulduğunda bir öğrenciyle yola çıkan ve otizmli, bedensel veya zihinsel engelli 20 öğrenciye ulaşan Engelsiz Müzik Okulu, geçen hafta Yaşar Üniversitesi Konferans Salonu'nda bir konser verdi.

Dede Efendi'den Mozart'a, bluesdan türkülere kadar birçok eseri, eğitimini aldıkları müzik aletleriyle çalan Engelsiz Müzik Okulu öğrencileri, Cem Vardarcı, Ateş Güldoğan, Batuhan Kil, Berkay Soy, Arda Sertöz, Özgür Alaiye, Refik Arda Güngör, Bora Teker, Tuna Akbulut, Ceren Gökçe Aydın, Berkay Subaşı, Sercan Berk Vardar, Mehmet Sarıkurt, Oğuz Ali Bahar ve Özge Çeltik büyük beğeni kazandı.

Müzik Eğitmeni Zafer Gülenç, müziğin engel tanımadığını vurgulamak için okullarının ismini "Engelsiz" koyduklarını belirterek, "Müziğin engelli bireylere sayısız faydaları var. Çalışmalarımızla, engelli bireylerin kendilerine olan güveni ve paylaşma duygusunu ön plana çıkarmayı amaçlıyoruz. Dolayısıyla kendi sınırlarını aşıp ne kadar başarılı olabileceklerini fark ediyorlar. Öte yandan müzik okulumuz engelli bireylerin yalnızca hobi faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri bir yer olarak hizmet vermiyor. Bizim nihai hedefimiz, temel ritim ve müzik eğitimlerinin ardından yetenekli bireyleri keşfedip bir engelliler orkestrası kurmaktı, bunu da başardığımız için çok mutluyuz" dedi.

 AKADEMİSYENLER ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE SÖYLEDİ

Yaşarlı akademisyenler de Engelsiz Müzik Okulu öğrencileri ile sahneye çıkıp şarkılar seslendirdi. Batuhan Kil'in piyanoda eşlik ettiği YÜSEM Müdürü Doç. Dr. Sabah Balta, "Aşk bu değil mi?" isimli parçayı seslendirdi. Sercan Berk Vardar ile sahneye çıkan Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Programı Öğretim Görevlisi Dr. Seda Genç "Katibim" şarkısını söyledi. Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Arkeolog Prof. Dr. Recep Meriç ise Özge Çeltik ile birlikte sahneye çıkarak "Ağlama değmez hayat" şarkısını seslendirdi.

 AÇILIŞ CEM VARDARCI'DAN

Konserin açılışını ise üniversiteden mezun olmayı başaran bilinen ilk otizimli olan Cem Vardarcı yaptı. Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü'nde burslu olarak eğitim gören ve bu yıl bölüm üçüncüsü olarak mezun olan otizmli Cem Vardarcı, keman, klavye, ud ve ritm gösterisi sundu. Otizmli bir bireyin neler başarabileceğini kanıtlayan Cem Vardarcı'nın ardından yine Müzik Bölümü 2. Sınıf öğrencisi olan Ateş Güldoğan piyona dinletisi sundu.

KONUŞAMIYORDU CÜMLE KURUYOR

İki yıl önce YÜSEM "Engelsiz Müzik  Okulu'nda eğitim almaya başlayan ve perküsyon çalan 10 yaşındaki oğlu Berkay Subaşı'nın, eğitime başlamadan önce çok agresif, asosyal bir çocuk ve konuşma haznesinin dar olduğunu belirten annesi Nezaket Subaşı, "Bir yılda Berkay'da çok fazla gelişmeler oldu. Kelime dağarcığını genişletip cümle kurmaya başladı. Çevresiyle daha rahat iletişim kurup sosyalleşmeye ve kendini daha iyi ifade etmeye başladı. Berkay'ın bu gelişimini sevgi, sabır ve özveriyle verilen müzik eğitimi sağladı. Bu akşam oğlumu sahnede gördüğümde mutluluğum kat be kat arttı" dedi.

  MÜZİKLE TERAPİ

Engelsiz Müzik Okulu Psikoloğu Aslı Yıkgeç ise müziğin engelli bireylerin gelişimi için önemini anlattı. Yıkgeç, "Müziğin, bireylerin ruhsal, duygusal ve toplumsal gelişimine katkı sağladığı gibi, dikkat ve konsantrasyonun artması, iletişim yeteneklerinin gelişmesine de olumlu etkileri var. Bunun yanında bu çalışmalara katılan öğrencilerimizin kendisine olan güveni ve paylaşma duygusu ön plana çıkıyor, dolayısıyla kendisi sınırlarını aşıp ne kadar başarılı olabildiklerini fark ediyorlar. Tabii ki bu çalışmalar nihayetinde katılımcıların ailelerinin, çocuklarının başarılarını görmüş olmaları, onları bir kez daha hayata bağlıyor ve pozitif yönde etkileşim oluşturuyor. Bu ihtiyacın giderilmesinde üniversite olarak katkı sağlamak istedik" şeklinde konuştu.

 

 

08 Temmuz 2016
Etiket; yaşar üniversitesi, engelsiz konser, cem vardarcı Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
İzmir uzlaştırıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Fuarda Rusya fırsatı
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Gurbetçi gençler İzmir'de
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA'DA SOSYAL İKİLEM BELGESELİ
HİSSELİ HARİKALAR MUĞLA'DAN GEÇTİ
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
Akran zorbalığını hafife almayın
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
İZMİR BASININDA HAZİN BİR SAYFA
İLK KURŞUN MUAMMASI
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
MAZHAR ALONSON SENFONİ YAYINDA
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
9 EYLÜL'DE ANLAŞMA SAĞLANDI
BU YAŞTA MI DİYENLERE KULAK ASMADI
436 YILLIK ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK
HASAN TAHSİN GAZETECİLİK YARIŞMASI SONUÇLANDI
ENGELSİZ ERİŞİME DESTEK
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE MOBBİNG ANKETİ
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Eliz Mira için bir araya geldiler
Çalışmak bizi tüketiyor mu
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir